Ekonomi

Almanya’nın Hindistan’la Ticareti Artıyor

Almanya’nın en büyük ticaret ortağı Çin’e alternatif olarak gördüğü Hindistan’la ticareti önemli ölçüde artıyor.

Alman Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) verilerine göre, Almanya’dan dünyanın en kalabalık ülkesine ihracat Ocak-Temmuz döneminde yüzde 21 artarak 9,9 milyar avroya ulaştı.

Hindistan, Almanya’nın toplam ihracatında yüzde 1,1 paya sahip Brezilya (7,9 milyar euro) ve Kanada’nın (7,6 milyar euro) önünde yer aldı.

Destatis yaptığı açıklamada, “9-10 Eylül 2023’te Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde Hindistan kendisini hızla büyüyen bir ülke olarak tanımladı. ekonomi olarak sunuldu. Açıklamada, “2023’ün 7 ayında Hindistan’ın Almanya’nın ticaret ortağı olarak önemi artmaya devam etti” denildi.

ikili ilişkiler

Alman mallarının en önemli alıcı ülkeleri arasında 22. sırada yer alan Hindistan, AB dışı ülkeler arasında ise 9. sırada yer alıyor.

Almanya’nın bu yılın 7 ayında Hindistan’a ihraç ettiği en önemli ürünler 2,4 milyar euro ile makineler ve 1,2 milyar euro ile kimyasal ürünler oldu. Ayrıca Hindistan’a 2 milyar euro değerinde havacılık ürünü ihraç edildi.

Söz konusu dönemde Hindistan’ın Almanya’ya ihracatı yüzde 1,7 artarak 8,7 milyar euroya ulaştı. Söz konusu artış, Almanya’nın petrol ürünleri ithalatındaki artıştan kaynaklandı.

Hindistan, toplam ithalatta yüzde 1,1’lik payla, Almanya’nın en değerli mal tedarikçileri listesinde Vietnam (7,9 milyar euro) ve Güney Kore’nin (7,6 milyar euro) ardından 23’üncü sırada yer aldı. Hindistan AB üyesi olmayan ülkeler arasında 9’uncu sırada yer aldı.

Öte yandan Çin, son 7 yıldır Almanya’nın en büyük ticaret ortağı olurken, son dönemde Rusya’ya olan enerji bağımlılığının “enerji krizi” ile sonuçlanmasının ardından Alman kamuoyu Çin’e ekonomik bağımlılığını tartışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu