Haber

Antalya Büyükşehir Belediyesi kadın kooperatiflerine desteğini sürdürüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yerel kalkınma girişimi kapsamında kullanılmayan arazileri tarıma kazandırmaya devam ediyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Elmalı Yakaçiftlik Mahallesi’nde bulunan toprağına fıstık dikimi gerçekleştirildi. Yedirenk Kadın Kooperatifi ile yürütülen çalışma ile kadın kooperatiflerine altlık olması ve bölgedeki çalışma çeşitliliğinin artırılması amaçlanıyor.

Alternatif çalışmaları çiftçilerle buluşturan Antalya Büyükşehir Belediyesi, Elmalı bölgesinde farklı çalışmaları denemeye devam ediyor. Safran soğanlarının toprakla buluşturulduğu Elmalı Yakaçiftlik Mahallesi’nde bu kez Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait 14 dönüm araziye fıstık fidanı dikildi. Kıraç ve kıraç toprakları seven fıstık fidanı, Elmalı’daki üreticilerin umudu olacak.

DAHA AZ ZOR VE YÜKSEK GETİRİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı Bitkisel Üretim Şube Müdürlüğü Sorumlusu Merve Güneş Bahşi, yapılan araştırmalar sonucunda üretime uygun olduğu belirlenen fıstık fidanlarının Elmalı bölgesi için dikimi ve dağıtımının yapıldığını söyledi. , devam etmek. Antep fıstığının kurak ve kurak toprakları seven bir eser olduğunu belirten Bahşi, fıstığın atıl toprakların değerlendirilmesi için son derece uygun olduğunu belirtti. Bahşi, “Çiftçilerimiz için zahmeti az, verimi yüksek, değeri yüksek bir ürünü bölgemize kazandırmaya çalışıyoruz. Kadın üretim kooperatiflerimiz bu projede. El ele yapıyoruz. Hem bölgemize hem de Antalya’ya değer katacak çalışmalara devam edeceğiz.”

safrandan sonra fıstık

Yedirenk Kadın Kooperatifi Lideri Ayten İnce de Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne kadın kooperatiflerine verdiği destekten dolayı teşekkür etti. İnce, “Burası suyun fazla olmadığı kırsal bir bölge. Köydeki kadınlarımızla istişare ettik ne yapabiliriz diye. İlk safranla başladık ve iyi bir verim aldık. Şimdi fıstık ektik. Biz hep buğday ekeriz ama Muhittin Başkan bize başka bir şey yapalım da sizi Türkiye’ye değil Avrupa’ya götürelim dedi. Bu doğrultuda da Cumhurbaşkanımızın her zaman yanındayız” dedi.

BAŞKAN BÖCEK’E TEŞEKKÜRLER

Elmalılı çiftçi Neriman İtina, fıstığın Elmalı’da daha önce görmedikleri ve denemedikleri bir çeşit olduğunu belirterek, daha önce farklı çeşitler yetiştirdiklerini ifade etti.
“Getirisi yüksek şeyler üretmek bizim için daha iyi olacak. Bu konuda bize imkan ve destek sağlayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

18 yaşındaki Enes Aktaş da cet topraklarını terk etmediğini ve üretime devam ettiğini belirterek, antep fıstığının ekonomik değerinin çok temiz bir iş olduğuna dikkat çekti.
 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu