Ekonomi

Archegos’un kurucusunun davasında jüri seçimi sona yaklaştı

New York’ta, Sung Kook “Bill” Hwang’ın davası için jüri seçim süreci bugün tamamlanmak üzere. Archegos Capital Management’ın kurucusu olan Hwang, firmanın 2021’deki dramatik çöküşüyle ilgili suçlamalarla karşı karşıya. ABD Bölge Yargıcı Alvin Hellerstein, savcılık ve savunmanın hukuk ekipleriyle birlikte, potansiyel jüri üyelerini önyargılar ve çıkar çatışmaları açısından taramak için bir süreç olan voir dire’ı yürütüyor.

Jüri seçimi Citigroup, Credit Suisse, Goldman Sachs ve diğerleri gibi büyük finans kuruluşlarıyla olan bağlantıların sorgulanmasıyla başladı. Çarşamba günü toplam 76 potansiyel jüri üyesi incelendi ve hepsi davanın sekiz haftaya kadar uzayabilecek süresi için uygun olduklarını teyit etti. Bugün bir kişi dil engeli nedeniyle görevden alındı ve nihai jüri dört yedekle birlikte 12 üyeden oluşacak.

Duruşmada, en güçlü döneminde 36 milyar dolarlık varlığı yöneten ve 160 milyar dolarlık hisse senedine sahip olan bir aile yatırım ofisi olan Archegos’un çöküşüne yol açan olaylar incelenecek. Savcılar, Hwang’ın çeşitli şirketlerde gizlice büyük pozisyonlar oluşturmak için toplam getiri takaslarını kullandığını ve hisse senedi fiyatlarını şişirdiğini iddia ediyor. Çözülme, Mart 2021’de düşen hisse senedi değerlerinin Archegos’un karşılayamayacağı teminat çağrılarını tetiklemesiyle başladı ve firma ile şu anda UBS’nin bir parçası olan Credit Suisse ve NYSE: NMR dahil olmak üzere bankacılık ortakları için önemli kayıplara yol açtı.

Hwang ve aynı zamanda yargılanmakta olan Archegos’un eski CFO’su Patrick Halligan, bankalara holdingleri hakkında yalan söylemekle suçlanıyor. Haraç toplama komplosu suçlamasıyla karşı karşıya olan Hwang ayrıca 10 dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonu suçlamasıyla, Halligan ise iki dolandırıcılık suçlamasıyla karşı karşıya. Her iki adam da suçsuz olduklarını beyan ettiler ve savcılığın davasını piyasa manipülasyonunun benzeri görülmemiş bir yorumu olarak nitelendirmeleri bekleniyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Archegos’un eski baş tüccarı William Tomita ve Baş Risk Sorumlusu Scott Becker, ilgili suçlamaları kabul etmiş olup duruşma sırasında ifade vermeleri beklenmektedir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu