Ekonomi

Borsa İstanbul haftaya yükselişle başladı

Investing.com – BİST 100, haftaya %2,52 artışla 4.696,17 puandan başladı.

Borsa İstanbul ilk işleme gününe hızlı yükselişle başlarken, endeks ilk işlemlerde %3’ün üzerine çıktı ve 4.700 puan bandına ulaştıktan sonra doğru bir dalgalanma ile 4.650 seviyesine geldi. Geçen haftanın kapanış gününde BIST 100, haftayı %3,45 maliyet avantajıyla 4.580,67 puandan kapattı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın ikinci tip Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesiyle seçim gündeminin netleşmesinin ardından Borsa haftaya olumlu başladı. Seçimlerin ikinci nesle bırakıldığı ilk seçimlerde endeks bu gelişmeye sert bir düşüşle tepki gösterdi.

Pozitif açılışta öne çıkan sektörler ise yüzde 3’ün üzerinde artışla irtibat, ulaştırma, maden işleri ve petrokimya oldu. Anın prestijiyle olumsuz hareket eden şube olmazken KOBİ, gıda ve bilişim teknolojileri %1’in altında fiyat artışıyla başladı.

Açılışta bankalar %1,3 bandında kısmi yükselişle başlarken, holding segmenti 1,5 bandında yükseldi. Ana segmentler arasında, sanayi ve hizmetler %2,5’in üzerinde hızlı bir açılış görürken, finansallar %1,7’lik bir artış kaydetti.

Hisse bazında KONYA, KLRHO, EKGYOgüne en çok yükselen hisseler olarak başladı. AEFES, AĞOL, CCOLAÖte yandan güne yatay başlayan hisseler oldu.

PSDTC, PENGD ve NETAŞ , diğer yükselen hisseler kaydedilirken, MARKA baz serisini sürdürdü ve genel yükseliş trendine katılmadı. Ardından SAMAT ve ESCAR kısmi düşüşlerle geldi.

Yerel seçim gündeminin geride bırakılmasının ardından bugün ekonomik güven endeksi izlenecek. Yurt dışından ABD borç tavanına ilişkin haberler yakından takip edilecek. Son gelişmelere göre, ABD’de Hükümet ile Cumhuriyetçiler arasında borç tavanının 2 yıl uzatılması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtiliyor.

Dış piyasalarda ise Asya’da Çin endekslerinde düşüş kaydedilirken, piyasanın geri kalanında hafif pozitiflik korundu. Avrupa borsaları haftaya alıcılı başladı. Sabah saatlerinde ABD ve Avrupa vadeli endekslerinde de olumlu bir görünüm var.

Author: Günay Caymaz

Borsa bilgileri, uygun fiyat, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan faydalı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. katılmak tıklamak .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu