Haber

Bursa’da babaları tarafından öldürülen çocuklara devlet desteği

BURSA’da kendisini büyüten anneannesi, dedesi ve amcası, gözleri önünde babası Abdulsamet Yayaşit tarafından öldürülen 7 yaşındaki FD ile ‘Sevgi Evleri’nde devlet koruması altında bulunan ağabeyi MY, tutuklandı. amcası tarafından bakılıyordu. Dayılarına teslim edilen iki kardeşe ekonomik, sosyal ve sağlık desteğinin yanı sıra Bursa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden danışmanlık verilecek.

Olay, geçtiğimiz perşembe günü saat 03.30 sıralarında Osmangazi’de meydana geldi. Akşam saatlerinde annesi Zozan (69), babası Seyithan Yayaşit (64) ve oğlu FY’ye bakan ağabeyi Mücahit Yayşit’in bulunduğu Hamitler Mahallesi 2. Vakıf Caddesi üzerinde bulunan eve gelen Abdulsamet Yayaşit, kalan, özel hayatına müdahale ettiği gerekçesiyle babası Seyithan Yayaşit tarafından tutuklandı. İle tartıştı. Tartışma kısa sürede büyüyüp kavgaya dönüşünce annesi ve kardeşi Abdulsamet, Yayaşit’i odadan çıkardı. Yatak odasına giden Abdulsamet Yayaşit, oradaki pompalı tüfeği alıp oturma odasına giderek önce babası Seyithan Yayaşit’i, ardından annesi Zozan ve kardeşi Mücahit Yayaşit’i vurdu. Yayaşit daha sonra evden kaçmaya çalışan yaralı kardeşini, olayları dehşet içinde izleyen oğlunun gözleri önünde mutfaktan aldığı bıçakla boğazını keserek öldürdü. Sesleri duyan komşuların ihbarı üzerine eve polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Gelen polis, cinayetlerin tek tanığı olan oğlu FY ile birlikte evde bekleyen Abdulsamet Yayaşit’i gözaltına aldı. Cesetler, Bursa Adli Tıp Kurumu morguna kaldırılarak, otopsinin ardından aynı gün öğleden sonra Hasköy Şehir Mezarlığı’na defnedildi.

‘BANA Üvey ÇOCUK GİBİ DAVRANIYORDU’

Abdulsamet Yayaşit’in 7 yıl önce eşinden boşandıktan sonra kayınpederi dahil 4 kişiyi bıçaklayarak iki kez cezaevine girdiği ve 2021 yılında serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Yayaşit, açıklamasında sürekli tartıştığını belirtti. babasıyla konuşarak, “Babam özel hayatıma çok karışıyordu. Bana üvey evlatmışım gibi davranıyordu. Onun sözünü dinlemesi üzerine aramızda tartışma çıktı. Sonra bu olaylar yaşandı.” Adliyeye sevk edilen Abdulsamet Yayaşit tutuklanarak cezaevine gönderildi.

AİLELERİNE TESLİM EDİLEN İKİ ÇOCUĞA DEVLET DESTEĞİ DEVAM EDECEK

Cinayetlerin küçük yaşta tek tanığı olan FY’nin Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesinde ifadesi alınırken sürekli ağladığı öğrenildi.

FY ve babası annesinden boşandıktan sonra, Bursa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından koruma altına alınarak Aşk Evi’ne yerleştirilen ağabeyi MY’ye amcaları baktı. Yapılan incelemenin ardından ailenin dindar olduğu belirlendi ve koruma altına alınan MY ile FY isimli çocuk amcasına teslim edildi. Çocuklarının takibini üstlenen Bursa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, iki kardeşe ekonomik ve sosyal desteğin yanı sıra danışmanlık ve sağlık tedbirlerini de sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu