Haber

Çalışanına uzun namlulu silah doğrultan büyükelçi görevden alındı

İngiltere’nin Meksika Büyükelçisi, bir aracın içinde yerel bir büyükelçilik çalışanına tüfek doğrulttuktan sonra görevden alındı. Sosyal medya platformu X’te yayınlanan videoda, Büyükelçi Jon Benjamin’in yüzü bulanıklaştırılmış bir kişiye silah doğrulttuğu görülüyordu. Video ile birlikte paylaşılan notta ise “Meksika’da uyuşturucu satıcılarının her gün cinayet işlediği bir bağlama şaka yapmaya cesaret ediyor” deniliyordu.

‘UYGUN EYLEMDE BULUNULDU’

İngiltere’nin The Financial Times gazetesi, konuya ilişkin dün paylaştığı haberinde, bu olayın Meksika’nın Durango ve Sinaloa eyaletlerine nisanda düzenlenen resmi bir ziyaret sırasında yaşandığı, büyükelçinin ardından görevden alındığı ifade edildi. İngiltere’nin Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi’nden bir sözcü, konuya ilişkin açıklamasında, “Bu olaydan haberdarız ve uygun eylemde bulunduk” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Ofis, Benjamin’in pozisyonu hakkında resmi bir duyuruda bulunmazken, hükümetin resmi internet sitesinde Meksika Büyükelçisi olarak isminin yer almadığı görüldü. Hükümetin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Benjamin, 2021-2024 yılları arasında İngiltere’nin Meksika Büyükelçisi’ydi. Benjamin’in LinkedIn sayfasında da büyükelçi olarak görev süresinin mayıs ayında sona erdiğinin yazdığı belirtildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu