Haber

Cilo Dağı’ndaki Buzullar Küresel Isınma Nedeniyle Eriyor

Türkiye’nin en yüksek ikinci zirvesi olan ve buzul dağı olarak da bilinen Hakkari’deki Cilo Dağı’nda küresel ısınma nedeniyle buzullar eriyor. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden 4 bilim insanı Cilo Dağı’na çıkarak incelemelerde bulundu. prof. Hüseyin Öztürk, “Akmaya doğru yumuşayan, parçalanan ve kırılan, parçalanmaya doğru giden buzul kütleleri gördük” dedi.

Türkiye kavurucu sıcak. Türkiye’nin en yüksek ikinci zirvesi olan ve küresel ısınma nedeniyle tehlike altında olan Uludoruk Buzulu’nun bulunduğu Cilo Dağı’ndaki buzullar eriyor. 16 Temmuz’da üstü dört mevsim erimeyen kar ve buz örtüsüyle kaplı tektonik bir dağ olan Cilo Dağı’nda erime sonucu kaza meydana geldi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, buzulun kırılması sonucu 2 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını, 2 kişinin de yaralı olarak kurtarıldığını açıkladı. Olayların ardından İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden 4 bilim insanı 26 Temmuz’da Cilo Dağı’na gitti. Burada incelemelerde bulunan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, Prof. .

“3 bin metrelik buzulların nasıl parçalandığını gördük”

prof. Hüseyin Öztürk, “İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü olarak yaklaşık 15 yıldır Hakkari bölgesinde çalışıyoruz. Orada bazı çalıştaylar yaptık ama bu sefer farklı bir etkinlik oldu. Biliyoruz. iklim krizi iklim değişiyor oralarda mineralizasyon sismisite afet diye çalışıyoruz cilo dağı türkiyenin en yüksek ikinci dağı buraya buzulları görmeye gelen 4 kişiden 2 sini kaybettik sonra bölgeye gittik. Buzullardaki değişimleri ve neler olduğunu anlamaya çalıştık. Dünyanın her yerindeki buzulların çekildiğini, azaldığını, geri çekildiğini ve kütlelerini kaybettiğini biliyoruz.” Bu çerçevede Cilo Dağı’na gittik. Cilo Türkiye’nin ikinci büyük dağı, cennet-cehennem bölgesindeydik. 3 bin metrelik buzulların cennet-cehennem bölgesinde nasıl parçalandığını gördük” dedi.

“DRON İLE BELGELEDİK”

Görüntüleri drone ile kaydettiklerini belirten Prof. .Her şey değişiyor,iklim değişiyor.Felaket boyutu var,gıda boyutu var,yangın boyutu var.Hesaplamamız lazım.Artık buzda yürürken bile öyle bir yöne doğru evriliyoruz ki. başka bir dünya var doğal olarak bunu burada herkes bilemez ama artık pikniğe giderken dikkatli gideceğiz denize giderken de dikkat edeceğiz çünkü biliyorsunuz farklı türler çıkıyor, var farklı parazitler, farklı virüsler var ama buzullarda başka bir dünya var. Oradaki buzullar artık eski buzullar değil. Orada yumuşamış, parçalanmış ve parçalanarak akıp dağılan buzul kütleleri gördük. Girdik, çalıştık. , belgelendi. Doğal olarak buna devam edeceğiz” dedi.

“BUZULLAR RESEN HAYATLARINI SONLANDIRACAK”

prof. Hüseyin Öztürk, “Bu kapsamda valimizin yardımını aldık. Hakkari Valisi İdris Akbıyık onlar sayesinde bize o bölgede çalışma imkanı ve izni verdi. Çünkü orası artık herkesin olmadığı bir yere dönüştü. Bu tür yerlerde her zamanki gibi çalışmalarımıza devam edeceğiz.Yeterince aşağı inecek mi göreceğiz. Dünyanın her yerinde bu gerilemeler var. Ama 34 milyon yıl geriye gittiğimizde dünyada buzul kütlesi yok. O iklim o kadar sıcak ki ne kuzeyde ne de güneyde buzul yok. Buz, 34 milyon yıldan günümüze yavaşça yerleşti. Yavaşça tekrar. Yavaş yavaş buzullar hayatlarını sonlandıracak” dedi.

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu