Haber

Darb-ı Sak Kalesi depreme dayanamadı

Türkiye’yi sallayan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, Hatay’ın Kırıkhan ilçesine bağlı Alaybeyli köyünde bulunan Darb-ı Sak Kalesi ile buradaki Bayezid-i Bistami Türbesi’nde de hasara yol açtı.

Tarihi Darb-ı Sak Kalesi tamamen yıkıldı.

Dağın eteğine kurulan kalenin yıkılmasıyla dağdan hareket eden moloz ve devasa kayalar Bayezid-i Bistami’nin türbesinin girişini kapattı.

Mezar kısmen yıkılıp girişler kapatılsa da vatandaşların girip namaz kıldıkları görüldü.

“Mezarın içi de yıkıldı”

Alaybeyli köyünde oturan Hüseyin Çetinalp, şunları söyledi:

Bayezid-i Bistami’nin türbesinin bulunduğu yere Darb-ı Sak Kalesi denir. Bu kalenin M.Ö. 300 yıllarına kadar bilinen bir tarihi vardır. Pers hükümdarı Darius’un Büyük İskender ile yaptığı savaş için burada bir üs kurduğu çok iyi bilinmektedir. Daha sonra Bizanslılara geçmiştir. O sırada sarsıntılar oldu. Kalenin surları aslında daha geniş ama depremlerle yıkılınca burası kalmış. Burası bu depremde yıkılmış, türbenin içi de yıkılmış. Bayezid-i Bistami’nin eğitim verdiği ve çilesinin çekildiği yer tamamen yıkılmamış, çevresi yıkılmıştır. Kutu sağlam. Talebesi ve Mahmud Şevket Paşa’nın içinde bulunduğu sanduka da sağlamdır ancak duvarları yıkılmış ve kullanılamaz durumdadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu