Haber

Erdoğan resmi ziyaret için önce BAE’ye, ardından Mısır’a gidiyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın resmi ziyaretlerde bulunmak üzere 12-13 Şubat’ta Birleşik Arap Emirlikleri’ne, 14 Şubat’ta da Mısır’a gideceğini duyurdu.

İki ziyarete ilişkin İletişim Başkanlığından yapılan açıklama şöyle: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 12-13 Şubat 2024 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne, 12-13 Şubat 2024 tarihlerinde ise Mısır Arap Cumhuriyeti’ne resmi ziyaretlerde bulunacaktır. 14 Şubat 2024, davetlere cevaben Sayın Cumhurbaşkanım, ‘Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek’ temasıyla 13 Şubat’ta Dubai’de düzenlenecek Dünya Hükümetleri Zirvesi’ne onur konuğu olarak katılacaklardır. çeşitli ülkelerin yanı sıra uluslararası kuruluşlar, özel sektör, akademi, sivil toplum kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve medya temsilcileri ile iş insanlarını bir araya getiren tepede ana konuşmacı olarak hitap edecekler.

Ayrıca Cumhurbaşkanımızın zirve vesilesiyle Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Pir Muhammed Bin Zayed Al Nahyan başta olmak üzere katılımcı ülkelerden mevkidaşlarıyla ikili görüşmelerde bulunması da öngörülüyor. Cumhurbaşkanımızın Kahire ziyareti sırasında gerçekleştirilecek görüşmelerde, Türkiye ile Mısır arasındaki bağlantıların geliştirilmesi ve üst düzey ikili iş birliği sistemlerinin canlandırılması kapsamında atılacak adımlar üzerinde durulacak. “Görüşmelerin gündeminde ikili ilişkilerin yanı sıra İsrail’in Gazze ve işgal altındaki Filistin topraklarına yönelik baskınları başta olmak üzere güncel küresel ve bölgesel sorunlara ilişkin görüş alışverişinde bulunulması yer alıyor.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu