Haber

Erzincan’da Altın Madeni Faciası: Madenciler Yutuldu

Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold Mining firmasının işlettiği Çöpler Altın Madeni’nde yaşanan heyelan, Türkiye’yi yasa boğdu ve uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu. İşçilere yönelik arama kurtarma çalışmaları devam ederken, facia uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu.

GUARDIAN: MADENCİLER YUTULDU

İngiliz gazetesi The Guardian, Erzincan’daki olayı kapsamlı bir şekilde okuyucularına aktardı. Gazete şu ifadelere yer verdi: “Kayıp Türk madencileri siyanür heyelanıyla yutuldu. Ülkenin doğusundaki felakette yüzlerce arama kurtarma ekibi 9 kişiyi arıyor.”

İngiliz medyası da bölgenin, Fırat’ın Türkiye’den Suriye ve Irak’a uzanan önemli bir kolu olan Karasu Nehri’nin kuzey kıyısında yer aldığını hatırlattı. The Guardian’da yer alan haberde, “2022 yılında meydana gelen siyanür sızıntısının ardından çevre aktivistleri ve yerel yetkililer açık ocak madeni kapatmaya çalıştı.”

REUTERS: ŞİRKETİN HİSSELERİ ÇÖKTÜ

İngiliz haber ajansı Reuters de olayı kapsamlı bir şekilde abonelerine ve okuyucularına duyurdu. Ajans, “Altın madencisi SSR Mining SSRM.TO, en az dokuz madencinin kaybolmasına neden olan heyelan ve Toronto, Kanada’daki ticaret hisselerinde %50’den fazla düşüşe neden olan heyelan sonrasında Türkiye’nin doğusundaki bir madende üretimi Salı günü askıya aldı.” dedi. verilmiş.

Haberde, “Maden, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 56.768 ons altın üretti ve SSR’nin 2010’dan bu yana faaliyet gösteren ikinci en büyük altın madeni oldu. Hisselerdeki düşüş, şirketin piyasa değerinden yaklaşık 1,4 milyar C$ (1,03 milyar $) silindi. SSR, “Türkiye ofisinden gelen yorum talebine hemen yanıt vermedi” dedi.

AFP: DAHA ÖNCE KAPATILDI

Fransız haber ajansı AFP de yüzlerce arama kurtarma ekibinin bölgede arama yaptığını ve 9 işçi için çalıştığını belirterek, “Olay yerinden gelen görüntülerde heyelanın bir vadiyi süpürdüğü ve bazı işçilerin araçla seyahat ettiği yola çarptığı görülüyor.” Ajans ayrıca madenin daha önce kapatıldığını ve daha sonra yeniden açıldığını hatırlattı.

İLGİLİ BASIN: HER ŞEYİ YUTTU

ABD’nin önde gelen haber ajanslarından Associated Press de gelişmeleri an be an aktardı. Haberde, “Yetkililer, Salı günü Türkiye’nin doğusundaki altın madeninde meydana gelen toprak kaymasında en az dokuz işçinin yer altında mahsur kaldığını söyledi. Çöpler madeninde heyelan, Erzincan’ın dağlık ilçesi İliç ilçesi yakınlarında saat 14.30’da meydana geldi. Açıklamada, yakınlarda “Bir işçi tarafından çekilmiş olduğu anlaşılan görüntülerde, büyük bir toprak dalgasının dereden aşağı aktığı ve yoluna çıkan her şeyi yuttuğu görülüyor” denildi.

habersincik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu