Ekonomi

İnhale insülin yemek sonrası kan şekerini düşürmede umut vaat ediyor

DANBURY, Conn. ve WESTLAKE VILLAGE, Kaliforniya – MannKind Corporation (NASDAQ:MNKD), INHALE-3 Faz 4 klinik çalışmasının, inhale insülinin şeker hastalarında yemek sonrası kan şekeri artışlarını kontrol etmede geleneksel subkutan enjeksiyonlardan daha etkili olabileceğini gösteren ön sonuçlarını açıkladı.

Çalışmada, enjeksiyon veya pompa yoluyla verilen hızlı etkili insüline kıyasla inhale insülin kullanıldığında yemek sonrası hiperglisemide %20 azalma ve yemekten sonraki ilk iki saat içinde ortalama glikoz gezintilerinde %22 azalma tespit edilmiştir.

Çalışmaya, standart tedavilerine devam etmek veya inhale insülin artı günlük bazal enjeksiyon rejimine başlamak üzere randomize edilen 18 yaş üstü tip 1 diyabetli (T1D) 141 hasta katılmıştır. İnhale insülin grubu dozlarını standart bir yemekten hemen önce alırken, kontrol grubu yemekten 5-15 dakika önce normal hızlı etkili insülinlerini kullanmıştır. Özellikle, inhale insülin grubu, uygulama zamanlamasına rağmen, standart bakım alanlara göre 15 dakika daha erken pik glikoz seviyelerine ulaşmıştır.

Floransa’da düzenlenen 17. Uluslararası İleri Diyabet Teknolojileri ve Tedavileri Konferansı’nda verileri sunan Dr. Irl B. Hirsch, diyabet yönetiminde daha iyi yemek zamanı glikoz kontrolüne duyulan ihtiyacın altını çizdi. MannKind’in Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Kevin Kaiserman, uygun dozda uygulandığında inhale insülinin güvenliği ve etkinliği konusunda iyimser olduğunu ifade etti.

Bu 17 haftalık çalışmanın tüm sonuçlarının 22 Haziran’da Amerikan Diyabet Derneği’nin 84. Bilimsel Oturumlarında sunulması planlanmaktadır. Bu duyuru MannKind Corporation tarafından yapılan basın açıklamasına dayanmaktadır.

Çalışmada kullanılan inhale insülin olan Afrezza, diabetes mellituslu yetişkinlerde glisemik kontrolü iyileştirmek için endikedir. Bununla birlikte, diyabetik ketoasidoz tedavisi veya astım veya KOAH gibi kronik akciğer hastalıkları olan hastalar için önerilmemektedir.

MannKind, tescilli kuru toz formülasyonlarını ve inhalasyon cihazlarını kullanarak endokrin ve yetim akciğer hastalıkları için terapötik ürünlerin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesine odaklanmaktadır. Şirketin misyonu, sağlıkları üzerinde daha fazla kontrol sağlayarak hastaların yaşam kalitesini artırmaktır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu