Haber

İtalya Başbakanı’nı Kapalıçarşı’da gezdiren İlber Ortaylı, Meloni’yi övemedi

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’a gelen İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin Kapalıçarşı’yı ‘gizlice’ ziyaret ettiği gündeme gelmişti. Başbakan’a eşlik eden kişi ise ünlü tarihçi İlber Ortaylı’ydı. O anları Hürriyet’e anlatan Ortaylı’nın Meloni’ye övgü dolu sözler söylemesi dikkatlerden kaçmadı.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, geçtiğimiz cumartesi günü ilk kez Türkiye’yi ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü.

Ekim 2022’de başbakan olan İtalyan siyasetçinin görüşleri ve sert açıklamaları dünya basınında da yer buluyor. Bu yüzden her hareketi çok konuşuluyor.

Daha önce Erdoğan’ı sert bir şekilde eleştiren

İtalya Kardeşler’in başkanı Giorgia Meloni, İstanbul’a ayak basar basmaz her turist gibi Kapalıçarşı’ya gitti.

Vahdettin Konağı’na gitmeden önce turistik gezi yapan Meloni’nin ziyareti basında geniş yer aldı.

İtalya Başbakanı Meloni’ye ziyareti sırasında Kapalıçarşı’ya kadar eşlik eden kişi ise ünlü tarihçi İlber Ortaylı’ydı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Meloni’nin gezisiyle ilgili ilk kez Hürriyet’e açıklama yaptı. Ortaylı, siyasi isme övgüde bulundu.

İlber Ortaylı’nın sözleri şu şekilde: “Meloni aslında takip ettiğim biri. Bana göre Avrupa başbakanlarının en başarılısı ve en renklisidir…”

‘Siyasi görüşlerine ilişkin abartılara katılmıyorum. Çünkü Avrupa’da ondan daha liberal bir politikacı tanımıyorum. Ne Almanya’nın, ne Fransa’nın, ne Hollanda’nın, ne İsveç’in başbakanları onun gibi değil. ‘Son derece sempatik bir hanımefendi, aynı zamanda mütevazı.’

“‘Sigara içebilir miyim?’ diye sordu. Bu bir zarafet göstergesidir. Yaşına göre çok genç görünür. Çocuksu bir yüzü vardır. Dost canlısı bir kişiliğe sahiptir. Dil de bilir. Halkla teması olan biridir. Hatta İtalya Başbakanı.”

‘Kendisine hiç önem vermiyor. Garsona, polise, kendi heyetine ve kendisini selamlayanlara karşı tevazusunu hiç kaybetmedi. “Herkese karşı nazikti.”

Ayrıca makalenin tamamını buradan okuyabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu