Yaşam

Kaldırım ve Yaya Yolları Yönetmeliği Yayımlandı: Belediyeler Artık “Dilediği Gibi” Kaldırım Yapamayacak!

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında dikkat çeken bir düzenleme yayımlandı. ” Yaya Yolları ve Kaldırımların Tasarım Kuralları Hakkında Yönetmelik“Adı verilen yönetmelik, Türkiye’de kaldırımlara ilişkin bazı standartlar ortaya koyuyor. Bu yönetmeliğe göre Türkiye’de kaldırımlara ilişkin belirli standartlar bulunuyor. standartlar oluşturulacak . Gelin bu düzenlemenin detaylarına birlikte bakalım.

Öncelikle şunu belirtelim; Resmi Gazete’de yayımlanan karar, 1 Temmuz 2024 Tarihi prestijiyle hayata geçecek. Yani 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren Türkiye’de yapılacak tüm yeni yaya yolları bu yönetmelik kapsamında yapılacak. Halihazırda inşa edilen kaldırımların 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla yenilenmesi halinde yeni kaldırımlar yönetmelik kapsamındaişlenecektir.

Kaldırımlarda yürüyüş alanı 150 cm’den dar olamaz!

Yaya Yolları ve Kaldırımların Tasarım Kurallarına Dair Yönetmeliğe göre Türkiye’de kaldırımlar artık 3 seviye Oluşacak formda yapılacaktır. Bu içerikte;

  • mülkiyet darbe şeridi
  • açık yürüyüş alanı
  • emniyet şeridi

Artık bir kaldırımın etapları olacak. Kaldırımlarda artık temiz yürüyüş alanı var 150cm’den itibaren Daha da daralmayacak. Yönetmeliğe göre Türkiye’de mülkiyet ve güvenlik şeritleri dahil olmak üzere yapılacak kaldırımlar, 225 cm’den itibaren Daha fazla daraltılamaz. Yönetmelik kapsamında kaldırım yerine yaya yolu yapılsa ve bu yaya yolu ağaçlarla donatılsa bile yayanın yürüyebileceği minimum genişlik 150 cm olmaya devam edecek.

Ancak bu noktada önemli bir konu var. Sokakta bir araç varsa 8 metreden darsa Kaldırımın bir tarafı yukarıda anlatıldığı gibi inşa edilecektir. Diğer tarafta net bir yürüyüş alanı var 125 cm’ye kadarazaltılmasına izin verilecek.

Kaldırım rampaları 3 yöne eğimli olacaktır.

Engelli bireyler için kritik önem taşıyan engelli rampaları artık kullanıma sunuldu. rastgele yapılamaz . Düzenlemeyle öncelikle üç yönde eğimli rampalar yapılacak. Bu rampanın genişliği 90 cm’den az olamaz. Ancak tek yöne eğimli rampalarda da kullanılabilir. 90cm genişlikdeğer düşüklüğüne uğramayacaktır.

Uygun yerlerde “Yeşil yaya koridoru” oluşturulacak

Genişliği en az 350 cm olan yaya yolu ve kaldırım inşaatlarında, yeşil yaya koridoru” oluşturulabilecek. Yani yayaların yürüyeceği alan ağaç ve diğer bitkilerle donatılacak. Kullanılacak bitkinin gövde uzunluğu 220 cm’nin altında olmayacak. Bu sayede yayaların yürüyeceği alan da ağaç ve diğer bitkilerle donatılacak. Yürüyüş alanı ağaçlar ve diğer bitkilerle donatılacak. hiçbir engel olmayacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından uygulanan yönetmelik, rahat İyi bir şekilde ilerlemelerini sağlayacaktır. Ayrıca bu düzenlemeyle engelli vatandaşlar da rahat nefes alacak…

haberhavsa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu