Haber

Kırgızistan ile Özbekistan arasındaki sınır anlaşmasına ilişkin onay belgeleri teati edildi.

Kırgızistan ve Özbekistan arasındaki sınır sorununun karşılıklı toprak mübadelesi yoluyla çözümlenmesini öngören anlaşmanın onay belgeleri teati edildi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadir Japarov, resmi ziyaret için ülkeye gelen Özbekistan Cumhurbaşkanı Şafkat Mirziyoyev’i resmi törenle karşıladı.

Heyetler arası görüşmede konuşan Caparov, “Bugün Kırgız-Özbek devleti sınır çizme çalışmalarını tamamlıyoruz. Bu gerçekten tarihi bir olay.” dedim.

Kırgızistan’ın kardeş ülkesi Özbekistan ile iş birliğinin geliştirilmesine büyük önem verdiğini belirten Caparov, “Özbekistan bizim için güvenilir ve stratejik bir ortak ülke. Görüşmemiz geleneksel olarak her zaman sıcak, samimi ve dostane bir atmosferde gerçekleşti. yapıcı ve çözüm odaklı bir ruhla.İlişkilerimiz stratejik düzeyde yüksek.Ülkelerimiz arasında siyasi bir anlaşmazlık yok.” dedi.

Mirziyoyev sınır sorununun analizi için Caparov’a teşekkür etti

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, sınır sorununun çözümü için Caparov’a teşekkür ederek, “Cumhurbaşkanı’nın kişisel iradesi olmasaydı bugünkü sonuçlara ulaşamazdık” dedi. dedim.

İki ülke arasında bir sorun olmadığını belirten Mirziyoyev, “Bizim bağımsızlık tarihimizde böyle bir şey olmadı. İlişkilerimizin seviyesi ilk defa bu seviyeye geldi.” dedi.

İmza töreninde cumhurbaşkanları, her iki ülke meclislerinde oybirliğiyle kabul edilen Kırgızistan ile Özbekistan arasındaki sınır anlaşmasının onay belgelerini teati etti.

Cumhurbaşkanları ayrıca Kırgız Cumhuriyeti ile Özbekistan Cumhuriyeti arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık bildirgesini de imzaladılar.

Acil durumların önlenmesi, eğitim, bilim, inovasyon, kömür üretimi, elektrik ve sanayi alanlarında işbirliği, otomotiv ve ticari araç üretiminin organizasyonunda işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı ile birlikte toplam 24 belge teatisinde bulunuldu.

???????Kırgız-Özbek sınırının belirlenmesine ilişkin anlaşma, Özbekistan’ın Kırgızistan’a 19.699 hektar arazi vereceğini, Andican Barajı’nın bulunduğu 4 bin 485 hektar arazinin Özbekistan’a bırakılacağını, su kaynaklarına ücretsiz ve engelsiz erişim sağlayacağını öngördüğünü ve su kaynakları üzerine ek yapı yapmayacağını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu