Ekonomi

Meksika, ABD’nin baskısıyla Çinli otomobil üreticileri için elektrikli araç avantajlarını kısıtlıyor

ABD’nin baskısı karşısında Meksika hükümeti, yerel üretime yatırım yapmayı hedefleyen BYD Co (SZ:002594) gibi Çinli elektrikli araç (EV) üreticilerine teşvik vermekten kaçınıyor. Meksika hükümetinin tutumu, BYD yöneticileriyle Ocak ayında yapılan bir toplantıda iletildi ve daha önce otomobil üreticilerine verilen teşviklerin Çinli şirketlere verilmeyeceği belirtildi. Bu karar aynı zamanda Çinli otomobil üreticileriyle gelecekte yapılacak toplantıların durdurulmasını da içeriyor.

ABD, Çinli otomobil üreticilerinin Meksika’yı ABD pazarına açılan bir kapı olarak kullanarak ulusal güvenliğe zarar verebileceği ve ABD’nin ithal araçlara uyguladığı %27,5 oranındaki gümrük vergisinden kaçınabileceği yönündeki endişelerini dile getirmişti. Çarşamba günü ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, ABD elektrikli araç pazarını sübvansiyonlu Çin rekabetinden korumak için kararlı adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Yaklaşık 20 Çinli otomobil üreticisi şu anda Meksika’da araç satıyor, ancak hiçbiri burada üretim tesisi kurmadı. Buna rağmen, Çin araçları Meksika’nın toplam marka arzının yaklaşık üçte birini oluşturuyor. ABD’nin korkularının temelinde, bu üreticilerin Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi’nden yararlanarak bölgesel üretim ve bileşen gereksinimlerini karşılayarak gümrük vergilerini atlatma potansiyeli yatıyor.

Meksikalı yetkililer, özellikle Temmuz 2026’da Amerika Birleşik Devletleri-Meksika-Kanada Anlaşması’nın (USMCA) gözden geçirilecek olması nedeniyle ABD ile ilişkilere zarar vermekten çekiniyor. USMCA’nın “gün batımı maddesi” anlaşmada önemli değişikliklere yol açabilir ve bu da ticaret anlaşmasının ruhuna aykırı olarak algılanırsa Meksika’yı olumsuz etkileyebilir.

Federal dirence rağmen, BYD gibi Çinli şirketler Meksika eyalet hükümetlerinin federal tekliflerden daha az önemli ancak yine de cazip olan teşviklerini araştırıyor. Durango, Jalisco, Mexico State ve Nuevo Leon gibi eyaletler aktif olarak Çin yatırımı arayışında. Nuevo Leon, Aralık ayında bir Tesla (NASDAQ:TSLA) fabrikası için 153 milyon dolarlık teşviki onayladı.

Meksika Ekonomi Bakanlığı ve Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un ofisi konuyla ilgili yorum yapmadı. Benzer şekilde BYD yetkilileri ve Meksika’daki Çin Büyükelçiliği de yorum taleplerine henüz yanıt vermedi. Meksika Dış İlişkiler Bakanlığı da Ocak ayında Toronto’da yapılan ve ABD’li yetkililerin Çinli otomobil üreticilerinin Meksika’daki faaliyetlerinin sınırlandırılması talebini yineledikleri görüşmelere ilişkin bir açıklama yapmadı.

InvestingPro İçgörüleri

Meksika hükümeti BYD gibi Çinli elektrikli araç üreticilerine karşı temkinli bir yaklaşım sergilerken, elektrikli araç pazarının önemli oyuncularından Tesla’nın (NASDAQ:TSLA) performansına dikkat çekmekte fayda var. Meksika’nın Nuevo Leon kentinde önemli teşvikler için onay alan Tesla, mevcut ticaret dinamikleri altında ABD ve Meksika’nın tercih edebileceği yatırım türünün önemli bir örneği.

InvestingPro verilerine göre Tesla’nın piyasa değeri 495,75 milyar dolar ve F/K oranı 33,18. Bu da yakın vadeli kazanç büyümesine kıyasla yüksek bir değerleme olduğunu gösteriyor. Şirketin 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki aylık geliri 96,77 milyar dolar olup %18,8’lik bir büyüme göstermiştir. Bu güçlü rakamlara rağmen, Tesla’nın hisse senedi fiyatı 6 aylık toplam -%35,94 getiri ile önemli bir dalgalanma yaşadı ve bu da yatırımcılar için potansiyel bir fırsat anına işaret ediyor.

Bir InvestingPro İpucu, Tesla’nın bilançosunda borçtan daha fazla nakit tuttuğunun altını çiziyor, bu da finansal sağlığın olumlu bir işareti ve yatırımcılara şirketin ekonomik belirsizliklerle başa çıkma becerisi konusunda güven verebilir. Ayrıca, Tesla’nın likit varlıklarının kısa vadeli yükümlülüklerini aşması, sağlam bir likidite pozisyonuna işaret ediyor.

Tesla hakkında daha derin analizler ve ek içgörülerle ilgilenen okuyucular için, şirketin finansal sağlığı ve piyasa pozisyonu hakkında kapsamlı bir görüş sağlayabilecek 23 InvestingPro İpucu daha mevcut. Bu ipuçlarına ve daha fazlasına erişmek için https://www.investing.com/pro/TSLA adresini ziyaret edin ve InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde etmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanmayı unutmayın.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu