Haber

Meksikalı kartel lideri ‘La Kena’ yakalandı

Meksika’daki Körfez Karteli’ne bağlı ‘Los Ciclones’un başı olan ve ‘La Kena’ veya ‘Ciclon 19’ olarak bilinen José Alberto García Vilano’nun gözaltına alındığı açıklandı. ‘Los Ciclones’ dört ABD vatandaşını kaçırıp ikisini öldürmekle suçlanıyordu. Yerel basına yansıyan haberlerde, Vilano’nun Monterrey kentindeki bir alışveriş merkezinde bulunduğu yerin yetkililere sızdırılmasının ardından yakalandığı belirtildi.

BBC’nin haberine göre, sosyal medyada paylaşılan ve doğruluğu henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmayan videoda, Vilano ve beraberindeki bir grup kişinin silahlı polis eşliğinde bir alışveriş merkezi içerisinde yürürken görüldü.

DEVLET HÜKÜMETİ BAŞINA BAĞLADI

Mart 2023’te ABD’nin Teksas eyaletinin hemen karşısındaki sınır kenti Matamoros’ta dört ABD vatandaşı kaçırılmış, yakınları bu dört kişinin estetik ameliyat için Meksika’ya gittiğini söylemişti. Daha sonra bu dört kişiden ikisinin, Zindell Brown ve Shaeed Woodard’ın öldürüldüğü ortaya çıktı. Saldırının amacının ne olduğu netlik kazanmasa da Meksikalı yetkililer, bu kişilerin ‘rakip bir kartelin üyeleri’ olduğunu düşünerek kaçırılıp öldürülmüş olma ihtimalini değerlendiriyordu.

Bu olayın ardından Körfez Karteli ile temas halinde olan bir diğer küme olan ‘Akrepler’ kümesinden bir açıklama yapılmış ve küme, kaçırma olayı nedeniyle özür dileyerek, ‘sorumlu’ olduğunu söylediği beş kişiyi teslim etmişti. Öte yandan Matamoros’un bulunduğu Tamaulipas eyaleti hükümeti, 2022 yılından bu yana Vilano’nun tutuklanmasına yol açabilecek bilgiler için 2,5 milyon peso (yaklaşık 145 bin dolar) ödül teklif etti. Vilano aynı zamanda ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi’nin (DEA) arananlar listesinde de yer alıyordu. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu