Ekonomi

Oportun 4. çeyrekte zarar açıkladı, gelir beklentileri karşıladı

SAN CARLOS, Kaliforniya – Oportun Financial Corporation (NASDAQ: OPRT) dördüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı ve analist konsensüs tahmininin 0,17 $ gerisinde kalarak 0,54 $ hisse başına düzeltilmiş zarar bildirdi.

Raporlanan hisse başına zarar, bir önceki yılın aynı çeyreğindeki 0,14 $’lık düzeltilmiş hisse başına kazançtan bir düşüş oldu. Bununla birlikte, şirketin bu çeyrekteki geliri 263 milyon dolara ulaşarak 262,31 milyon dolarlık konsensüs tahminiyle uyumlu hale geldi ve bir önceki yılın dördüncü çeyreğinde bildirilen 262 milyon dolara kıyasla sabit kaldı.

2023 yılının tamamı için Oportun, bir önceki yıla göre %11’lik bir artışla 1,1 milyar dolar toplam gelir bildirdi. Şirket ayrıca üç aylık işletme giderlerini bir önceki yıla göre %15 oranında azaltmayı başardı ve 2024 yılının dördüncü çeyreğine kadar işletme giderlerini 30 milyon dolar daha azaltmayı planladığını duyurdu.

CEO Raul Vazquez, şirketin performansını yorumlarken, üst çizginin dayanıklılığını ve sıkılaştırılmış bir kredi duruşu altında kaynaklarda nicelikten çok niteliğe odaklanıldığını vurguladı.

Oportun, 2024’ün ilk çeyreği için gelirin 238,7 milyon dolarlık analist konsensüsünün altında, 233 milyon dolar ile 238 milyon dolar arasında olmasını bekliyor. Bu öngörü, yeni mali yılın başlangıcı için temkinli bir görünüme işaret ediyor.

Şirketin dördüncü çeyrekteki düzeltilmiş net zararı 21 milyon dolar olup, geçen yılın aynı çeyreğinde bildirilen 4,6 milyon dolarlık düzeltilmiş net gelire kıyasla düşüş göstermiştir. Bu düşüş, gerçeğe uygun değerdeki olumsuz net değişime ve artan faiz giderine bağlandı.

Zorluklara rağmen, Oportun’un düzeltilmiş FAVÖK’ü bu çeyrekte iyileşme göstererek 6,1 milyon dolara yükseldi ve bir önceki yılın çeyreğine göre 40 milyon dolarlık bir artış gösterdi.

Oportun’un CEO’su, Şubat ayında tamamlanan 200 milyon dolarlık varlığa dayalı menkul kıymetleştirmenin fazla talep görmesinin de gösterdiği gibi, şirketin iş modeline ve yüklenim kalitesine olan güvenini dile getirdi. Şirket, teminatsız bireysel krediler, teminatlı bireysel krediler ve tasarruflar olmak üzere üç temel ürüne odaklanarak kârlılığını artırmaya ve üyelerine verimli bir şekilde hizmet vermeye kararlıdır.

Yatırımcılara, şirketin performansı ve görünümüne ilişkin kapsamlı bir anlayış için finansal sonuçların tamamını incelemeleri ve yönetim görüşmesini dinlemeleri tavsiye edilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu