Haber

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: “Dış güçler olmasaydı Ukrayna’da hiçbir şey olmazdı”

– Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: “Dış güçler olmasaydı Ukrayna’da hiçbir şey olmazdı”

MOSKOVA – Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’da Nazi ideolojisine karşı mücadele ettiklerini ve Sovyetler Birliği’nden beri dış güçlerin Ukrayna’da Nazizm’in ortaya çıkarılması için gayret gösterdiğini belirterek, “Dış güçlerin etkisi olmasaydı hiçbir şey olmazdı” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus televizyon kanalının Nazizm’in tarihi ile ilgili bir belgesel programında Ukrayna’daki süreçle ilgili açıklamalarda bulundu. Ukrayna’da Nazi ideolojisine karşı mücadele ettiklerini ve Sovyetler Birliği’nden beri dış güçlerin Ukrayna’da Nazizm’in ortaya çıkarılması için uğraş gösterdiğini belirten Lavrov, “Dış güçlerin etkisi olmasaydı hiçbir şey olmazdı. Sadece Nazileri yüceltmek açısından değil, Nazizm’i mevcut Ukrayna hükümetinin teorisi ve pratiğine dönüştürmek açısından da. Bu dava Sovyetler Birliği’nin ilan edildiği dönemden itibaren sürüyor” dedi.

Ukrayna idarelerinin ABD’nin etkisi altında kaldığını da savunan Lavrov, “Amerikan cephesi Ukrayna’nın ‘anti Rusya’ haline gelmesini hedefledi. Ukrayna önderleri ABD’nin bu kozlarına ve eylemlerine boyun eğdi. Ukrayna’nın eski Devlet Lideri Leonid Kuçma, hiç kimsenin Ukrayna’nın anti Rusya’ya dönüşeceğini hayal edemediği devirde ‘Ukrayna Rusya değil’ kitabını yazdı. 1990’ların sonlarında AGİT’te ortak bir ekonomik ve insani alan ile tüm Avrasya kıtasında (Atlantik’ten Pasifik Okyanusu’na kadar) bir güvenlik alanı inşa edilmesi gerektiğine dair yapılan tüm görüşmeler boş laftan ibaret kaldı. Batı bu hoş kelamların gerisinde ‘ya bizimlesiniz ya da Rusya’ kavramını destekledi. Azak üzere istekli ve milliyetçi taburlardan, alaylardan bahsettiniz. 2014 yılında darbe gerçekleştirildiğinde Azak aslında aşırılık yanlısı bir örgüt olarak biliniyordu” ifadelerini kullandı.

“Neonaziler ile savaşıyoruz”

Lavrov, “Ukrayna topraklarında Neonazi oluşumlarına müsamaha göstermeyeceğiz. Berbat bir şey hissetmediğimiz Ukraynalılara karşı değil, Neonaziler ile savaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Ukrayna’da sürdürdükleri operasyonları işaret ederek Nazi destekçisi yöneticilerin ortadan kaldırılacağını da ima eden Lavrov, “Ukrayna halkı Neonazi yöneticilerden kurtarılacak, Slav kardeşlerinin yanında düzgün komşuluk, dostluk ve refah içinde yaşamayı hak ediyorlar” diye konuştu.

Açıklamalarında ABD ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri de eleştiren Lavrov, AB’nin bağımsızlığını yitirdiğini öne sürerek, “ABD ve Avrupa birlikte oynuyor. AB’nin neredeyse hiçbir bağımsızlığı kalmadı. Washington Brüksel’i kendi altında ezdi. Avrupa Birliği’nde neredeyse hiç bağımsız ses kalmadı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ara sıra da olsa cılız sesle AB’nin ‘stratejik özerkliğini’ hatırlamaya çalışıyor” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu