Haber

Rusya’dan LGBT propagandasına yasak

Rusya Parlamentosu yetişkinler ortasında LGBT propagandasını yasaklayan kanun teklifini kabul etti. Yeni kanuna nazaran sanal ortamda, sinema, kitap ya da reklam formatında kamusal alanda eşcinselliği teşvik edici rastgele bir teşebbüs ağır cezalara çarptırılabilecek.

Cezalar bireyler için 400 bin rubleyi (123 bin lira), kuruluşlar için ise 5 milyon rubleyi (1,5 milyon lira) bulabilecek. Kelam konusu maddede yabancılar için de 15 gün mahpus cezası ve ülkeden hudut dışı edilme cezaları öngörülüyor.

Rus Parlamentosu’nun bu adımı cinsel azınlıklara gözdağı verme ve baskı altına alma girişimi olmakla eleştiriliyor. Rusya’da mevcut yasalar kapsamında onur günü yürüyüşlerini engelleniyor ve eşcinsel haklarını savunanları gözaltına alınıyor.

Rus parlamenterler maddeyi “Rus olmayan” ögelerin Batı tarafından teşvik edilmesine karşı ahlakı savunduğunu söylüyor. Lakin insan hakları savunucuları bu adımın lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüeller (LGBT) üzere cinsel azınlıkların toplum hayatında temsil edilmesini yasa dışı hale getirmeyi amaçladığını savunuyor.

Yasanın mimarlarından Alexander Khinstein geçen ay yaptığı açıklamada, “LGBT bugün hibrit bir savaşın unsuru ve bu hibrit savaşta değerlerimizi, toplumumuzu ve çocuklarımızı korumalıyız” sözlerini kullandı.

Yasaya eleştiri

Cinsel azınlıklara yasal yardım hizmeti veren LGBT Network kuruluşu maddeyi “saçma” olarak nitelendirerek, bu yasanın LGBT toplumuna karşı ayrımcılığa yönelik bir adım ve aşağılama olduğunu belirtti.

Ülkede daha evvel, görüntü paylaşım platformu TikTok LGBT temalı görüntüleri gösterdiği için 3 milyon ruble cezaya çarptırılmıştı. Rusya’nın medya düzenleme ve denetleme kurumu, yayınevlerinden “LGBT propagandası” yapan bütün yayınları satıştan çekmelerini istedi.

Yasanın yüyürlüğe girmesi için parlamentonun üst kanadı Federasyon Kurulu tarafından gözden geçirilmesi ve Devlet Lideri Vladimir Putin tarafından onaylanması gerekiyor.

Reuters / SSB,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu