Ekonomi

Tofaş’tan Stellantis Otomotiv alım sözleşmesi

Tofaş, Stellantis Kümelenmesi ile şirketimizin ortasında bulunan Stellantis Otomotiv Pazarlama AŞ’nin hisselerini devralmak üzere anlaşma imzalandığını duyurdu.

Şirket tarafından KAP’a yapılan açıklamada, 1 Mart 2023 tarihli açıklama ile Şirketimizin ortasında bulunan Stellantis Kümelenmesi ile ana ilkelerin belirlenmesi amacıyla Çerçeve Sözleşmesi imzalandığı duyurulmuştur. Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş. hatırlatıldı.

Bu kapsamda yapılan açıklamada Stellantis Otomotiv’in anılan açıklamada belirtilen durum tespiti sürecinin tamamlandığı ifade edilerek, “Şirketimiz yönetim kurulu tarafından alınan karar çerçevesinde tüm Stellantis Otomotiv’in Türkiye’deki tüm faaliyetlerini ve Stellantis markalarını içeren Stellantis Otomotiv hisselerinin satın alınması için Hisse Aşaması Sözleşmesi imzalandı.

Nominal tutar 555,4 milyon TL

Sözleşmeye göre, devralınan hisselerin nominal bedelinin 555 milyon 403 bin 524 lira olduğu belirtilirken; Bölünme bedeli, bağımsız değerleme raporunda belirlenen sonuç ile dengelenir; (i) Olağan net nakit ve işletme sermayesi düzenlemelerine tabi olarak kapanışta nakit olarak ödenecek 400 milyon €; ve (ii) Beklentilerin altında yatan değerlemeyi yansıtan, ilk sekiz mali yılın her birinde Stellantis Otomotiv operasyonlarından sözleşme referans fiyatlarını aşan nakit akışlarının yüzde 77’si. Bunun yüzde ,5’i ise kural bazlı performans ödemesi olarak belirlendi.

Pay bölünme sürecinin tamamlanmasının ilgili rekabet otoriteleri ve diğer düzenleyici kurumlardan gerekli izinlerin alınması da dahil olmak üzere kapanış kurallarına tabi olduğu dile getirilen açıklamada, “Bu çerçevede kapanıştan önce; Türkiye’de dört marka için öngörülen yeni “K0” modelinin “Combi” versiyonları ile hafif ticari araçların münhasır üretim ve satışına yönelik üretim sözleşmesi ve Stellantis Grubu ile ortak iş alanlarının geliştirilmesine yönelik sözleşmeler imzalanmalıdır.

8 ayda şartlar yerine getirilecek

Açıklamaya göre, Pay Süreli Sözleşme’nin imzalanmasından itibaren 8 ay içinde kapanış koşullarının yerine getirilmemesi halinde tarafların işlemi kapatmama imkanı bulunuyor.

Açıklamada, Koç Holding ile Stellantis Grubu arasında mevcut Ortaklık Sözleşmesi’nin, Ana Sözleşme’deki esaslar dikkate alınarak idari esasların taraflar arasında düzenlenmesi amacıyla tadil edildiği ifade edilerek, ifadelere yer verildi. konuyla ilgili değerli gelişmelerin yatırımcılarla paylaşılacağı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu