Yaşam

Turuncu Altına 22.Festival

Bu yıl 22.kez düzenlenen Seferihisar Mandalina Şenliği bir defa daha Seferihisar’ın zenginliklerini ortaya koydu. 1953 yılında 600 adet satsuma ile başlayan mandalina tarımı artık Seferihisar’ın en değerli gelir kaynaklarından biri haline geldi.

Seferihisar Belediyesi 22. Mandalina Şenliği’nde binleri ağırladı.

Seferihisar’da yetişen mandalinanın hem İzmir, hem Türkiye, hem de yurt dışından kitlelere ulaşıp yeni pazarlar bulmasını hedefleyen şenlik, kortej yürüyüşü ile başlayarak kapalı pazar yerinde devam etti.

Atatürk Halk Eğitim Merkezi önünden başlayan korteje Lider Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer ile; Seferihisar Belediye Lideri İsmail Yetişkin ile Fatma Yetişkin, Ödemiş Belediye Lideri Mehmet Eriş ile eşi Selma Eriş, eski CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Şükran Işıklı ile Ertuğrul Tugay, CHP Seferihisar İlçe Lideri Senem Gürer Solak, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Seferihisar ziraî üretimde dünyaya örnek

Seferihisar Belediye Lideri İsmail Yetişkin şenlikte verimli topraklara sahip çıkmanın ehemmiyetini vurgulayarak “Ülkemizin geleceği için tarımdan vazgeçmeyeceğiz . Mandalina 70 yıldır Seferihisar’ın geçim kaynağı. Eminim bugün burada olan bir çok kişi mandalina sayesinde büyüdü, okudu hatta çocuklarını okutuyor. Bir ürünün koca bir ilçeyi kalkındırabilmesi gerçek bir başarıdır”dedi.

Yetişkin “Betona değil, tarıma ve toprağa değer vermeliyiz”

Başkan Yetişkin, Seferihisar’ın artık ziraî üretimde dünyaya örnek gösterilen bir ilçe olduğunu da kelamlarına ekleyerek “Tohum merkezinden, üretici kooperatiflerine kadar her noktada çok ilerideyiz. Tunç başkanımız başka bir tarım mümkün vizyonu ile Seferihisar tarımını marka haline getirdi. Kendisi de burda iken tüm Seferihisar halkı adına bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Türkiye tarihindeki en büyük ekonomik krizden çıkmak için tüm fırsatları kıymetlendirmemiz gerekiyor diyen Seferihisar Belediye Lideri İsmail Yetişkin “Seferihisar mandalinası 2013 yılında coğrafik işaret alarak tescillendi. Coğrafik işaret mandalinayı turizm faaliyetlerinde daha tesirli kullanmamız için bir fırsat.

Seferihisar Belediyesi olarak mandalinanın ve Seferihisar’ın öteki ziraî eserlerinin gastronomi turizminde daha fazla yer almasını sağlayacağımız çalışmalara başladık. Seferihisar halkının, esnafının ve çiftçilerin de fikirlerini ve dayanağını alarak yolumuza devam edeceğiz” halinde konuştu.

“Seferihisarlı kardeşlerim hepinizi özlemle, sevgiyle kucaklıyorum” diyerek kelamlarına başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, mandalina bahçelerini daima hayranlıkla izlediğini söyledi. “Mandalina gerçekten aslında bir mucizedir.. Küçücük mandalina sadece yiyenlere sağlık, gıda olmuyor. Aynı zamanda üretenlere ekmek, barınma, gıda, sağlık hizmetleri için gelir yaratıyor. Bizler bu mucizeye ev sahipliği yapıyoruz. Biz bu mandalinanın değerini fark ettik ve turuncu mucize dedik” dedi.

Mandalinalar yarıştı

Mandalina Şenliği kapsamında; Mandalina Kraliçesi Nefise Topsakal, Mandalina Hükümdarı ise Cenk Antep seçilirken, en uygun mandalinayı üreten çiftçi, en güzel mandalinalı yemek ve tatlı ve en güzel mandalinalı ikramlık eşya kategorilerinde de mükafatlar sahiplerini buldu.

Dünya çocuk hakları gününde sahne çocuklarındı

Mandalina Şenliği’nin 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne denk gelmesi vesilesi ile sahne çocuklara bırakıldı. Dans ve jimnastik şovları yapan çocukların yanı sıra şenlikte yarışanlara mükafatlarını de Seferihisar Çocuk Belediyesi’nden çocuklar takdim etti.

Turuncu bayramda Mehmet Erdem’den harikulade konser

Eşsiz sesiyle Seferihisarlıların coşkusuna coşku katan Mehmet Fazilet 22. Seferihisar Mandalina Şenliği’nde unutulmaz bir konser verdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu