Haber

Yargıdaki Sorun Ekonomiye Yansıyor mu? Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasındaki krize ekonomistlerin tepkisi ne oldu?

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nin milletvekili seçilen Can Atalay’ın tutukluluğuna ilişkin verdiği ihlal kararına itiraz etti. Yargıtay’ın, Anayasa Mahkemesi aleyhine karara imza atan üyeler hakkında ‘yetkisini aştığı’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulunma kararı gündeme bomba gibi düştü. Yabancı yatırımcıların geri getirilmeye çalışıldığı bir ortamda, bazılarının Anayasa Krizi, bazılarının ise hukuk ayaklanması olarak tanımladığı duruma ekonomistler ne dedi?

Can Atalay Gezi Davası’nın tutuklu sanıklarından biriyken, milletvekili seçilmesinin ardından başlayan hukuki süreç tam bir çıkmaza dönüştü.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin Mayıs 2023 genel seçimlerinde TİP’ten Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay’ın tahliyesine ilişkin kararını tanımadı.

Kararın ardından hem iktidar üyelerinden hem de muhalefetten sert tepkiler geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda avukat olan eski bakan Hayati Yazıcı, yüksek yargıda yaşanan krize sosyal medyadan tepki gösterdi.

CHP’nin yeni lideri Özgür Özel, tescil belgesini aldığı gün kendisini yüksek mahkeme krizinin ortasında buldu ve duruma yine sert sözlerle tepki gösterdi.

Özetle, seçimlerden sonra Türkiye’de varlığı önemli ölçüde azalan yabancı yatırımcıları çekmek isteyen yasanın “Türkiye’yi etkileyecek mi?” kanununun tartışıldığı noktaya gelmiş olmamız üzücü. Ekonomik ortamda tartışma kaçınılmaz hale geldi.

İktisatçı Mahfi Eğilmez ile çok sayıda değerli uzman ve gazetecinin yorumları dikkat çekti.

Merkez Bankası eski Baş Ekonomisti Prof. Dr. Ali Hakan Kara’nın siyasi yorumlardan uzak durduğu paylaşımlarındaki yorumları da dikkat çekti.

Yorumların çoğunluğu yabancı yatırımcıların artık gelmeyeceği yönündeyken,

Kapitalizmin hukukla pek ilgilenmediğini söyleyenler de oldu.

Yargı ile ekonomi arasındaki bağlantıyı kuranlar çoğunluktaydı.

İşte ekonomistlerin Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasındaki krize ilişkin yorumları.

?

?

?

?

?

Sizce yabancı yatırımcı hukukun üstünlüğünü mü, kâr marjını mı gözetiyor?

haber-aydincik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu