Ekonomi

Yen, şüpheli müdahalenin ortasında yıldız haftasına hazırlanıyor

Japon yeni, Tokyo’nun para birimini 34 yılın en düşük seviyelerinden desteklemek için yaptığı düşünülen müdahaleyle desteklenerek bir yıldan uzun bir süredir en önemli haftalık yükselişini gerçekleştirme yolunda ilerliyor. Cuma günü erken Asya ticaretinde dolar başına 152,895 seviyesine kadar tırmanan yenin, Aralık 2022’den bu yana en yüksek seviyesi olan %3’ü aşan bir haftalık artış kaydetmesi bekleniyor. Son kontrolde, %0,4’ten fazla güçlenerek dolar karşısında 152,96’dan işlem gördü.

Piyasa katılımcıları, Tokyo’nun hafta başındaki şüpheli müdahalesinin ardından yende olası daha sert hareketler için tetikte bekliyor. Japonya Merkez Bankası verilerine göre bu hareketin yaklaşık 9,16 trilyon yen (59,79 milyar $) içerdiği düşünülüyor. Japonya’nın döviz piyasası manevraları likiditenin düşük olduğu dönemlerde gerçekleşti; ülke Pazartesi günü tatildeydi ve ikinci müdahalenin ABD piyasaları kapandıktan sonra Çarşamba günü geç saatlerde gerçekleştiği bildirildi.

Ekonomistler bu müdahalelerin stratejik zamanlamasına dikkat çekiyor. Mizuho Bank’ta Japonya dışı Asya baş ekonomisti olan Vishnu Varathan, hesaplanmış piyasa eylemlerinin etkinliğine ve Japonya Merkez Bankası ile Maliye Bakanlığı’nın sürdürmeyi amaçladığı sürpriz taktiklerin avantajlarına dikkat çekti.

Hafta başından bu yana yen, dolar karşısında sekiz yene yakın bir değer kazanarak bazı analistlerin yetkililer için belirleyici bir çizgi olabileceğine inandığı dolar başına 160 kritik eşiğini geçti.

Buna karşılık dolar, kısmen yendeki keskin yükselişin de etkisiyle, benzerlerinin çoğu karşısında zayıfladı ve neredeyse iki aydan bu yana en az olumlu haftasını geçirmeye doğru ilerliyor. Yatırımcılar, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın bir sonraki faiz oranı ayarlamasının büyük olasılıkla bir düşüş olacağına işaret etmesinin ardından, daha fazla yönlendirme için Cuma günü daha sonra ABD tarım dışı istihdam verilerinin açıklanmasını merakla bekliyor.

Federal Rezerv, son politika toplantısının sonunda faiz oranlarını korudu ve daha önce beklenenden daha gecikmeli olsa da gelecekteki faiz indirimlerine yönelik bir eğilim olduğunu ima etti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Diğer döviz hareketlerinde, Euro %0,05’lik hafif bir artışla 1,0730 dolardan işlem gördü ve haftalık %0,35’lik bir kazanç elde etti. İngiliz Sterlini 1,25365$ seviyesinde sabitlendi ve haftalık bazda %0,3’ün üzerinde bir artışa hazırlanıyor. Bu arada, para birimlerinden oluşan bir sepete karşı bir ölçü olan dolar endeksi 105,32’de neredeyse hiç değişmedi, ancak Mart ayından bu yana en zayıf performansına işaret ederek haftalık% 0,7 düşüş göstermeye hazırlanıyor.

Federal Rezerv’den gelen yorumlar enflasyonun devam edeceğini ve mevcut politika oranlarının uzun bir süre korunmasının tercih edildiğini kabul etti. JP Morgan Asset Management APAC baş piyasa stratejisti Tai Hui, komitenin faizleri düşürme eğiliminde olmasına rağmen, bu tür kararların önümüzdeki aylardaki enflasyon eğilimlerine bağlı olacağını ve bu yıl 1-2 faiz indirimi beklentisi olduğunu aktardı.

Avustralya doları %0,07 artışla 0,6570 dolara yükseldi ve haftalık bazda yaklaşık %0,6 artış kaydetti. Yeni Zelanda doları %0,03’lük marjinal bir artışla 0,5963 dolara yükseldi ve haftalık %0,4’lük bir kazanç hedefliyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu