Yaşam

Yeni kitaplarla yepyeni okuma şöleni

Yeni kitaplar yeni heyecanlar ve okumalar demek… Siz kitapseverlere her hafta olduğu üzere bu hafta orijinal bir okuma listesi hazırladık. İthaki Yayınları etiketiyle yayınlanan kitaplara bakalım…

Lanetli Tavşan

Lanetli Tavşan, Güney Koreli müellif Bora Chung’un büyülü gerçekçilik, dehşet, masal ve bilimkurgu tipindeki hikayelerini bir ortaya getiriyor. Chung fantastiğin ve gerçeküstünün imkânlarını incelikle kullanarak kapitalizmin ve ataerkinin çağdaş toplumda yol açtığı şiddeti ve dehşeti gözler önüne seriyor.

Marry Grave 1. cilt

İblislerin yuvalandığı bir çağ, mevtin kapıda olduğu bir dünya.
Kutsanmış çiftin aşk öyküsü başlıyor.

Buzun ve Tuzun Rotası

1980’li yıllarda Meksika fantastik edebiyatının öne çıkan isimlerinden biri olan José Luis Zárate, ülkesindeki birinci çevrimiçi bilimkurgu mecmuasını kuran, spekülatif kurgu alanında dersler veren, ödüllü bir müellif. 1998’de yayımlanan ve İspanyolca endişe yapıtları ortasında kritik bir kıymet taşıyan Buzun ve Tuzun Rotası ise Bram Stoker’ın başyapıtı Dracula’dan hatırladığımız, vampiri İngiltere’ye getiren tekinsiz gemi Demeter’in ve onun gizemli kaptanının kıssasına yine kan veriyor.

Sıkı Dostlar

Günümüzde klasik mertebesine ulaşan, başrollerinde Ray Liotta,
Robert De Niro ve Joe Pesci’nin bulunduğu, direktörlüğünü Oscar ödüllü
Martin Scorsese’nin üstlendiği bir sinema uyarlaması da olan Sıkı Dostlar’da senarist ve araştırmacı müellif Nicholas Pileggi suçun cazibesi ile bedellerini anlatıyor ve mafyanın yalnızca içeriden birinin tanıklık edebileceği serinkanlı işleyişini gözler önüne seriyor.

Kumarhane

Martin Scorsese’nin Casino sinemasına de ilham olan Kumarhane bu sorulara karşılık verirken, aşkla, kumarbazlıkla, palavrayla, cinayetlerle ve intikamla bezeli sürükleyici bir gerçek öykü anlatıyor.

Doktor Ox’un Deneyi

Jules Verne’den bilimsel yanı olduğu kadar mizahi yanı da ağır basan, bilimkurgunun olmazsa olmazlarından “aydınlanma” metaforunu direkt kullanarak eleştirel yanıyla da öncülük yapan Doktor Ox’un Deneyi, tek solukta okunacak bir kitap.

İnatçı Keraban

Jules Verne, İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu, Türkler ve Karadeniz’le ilgili fikirlerini serpiştirdiği romanda “Osmanlıların en inatçısı”nı Sinop, Sürmene, Çayeli, Pazar, Hopa üzere birbirinden hoş pek çok Karadeniz yöresinde dolaştırıyor.

Öteki Denizin Haritası

İki Ciltlik Metro Bileti, Şu Çay Demleninceye Kadar ve Hacivat Seni Çağırıyor kitaplarının müellifi Bahri Vardarlılar’ın birbirini bütünleyen on hikayeden oluşan son hikaye kitabı Öteki Denizin Haritası; Beyoğlu’nun, gizemli bir kulübün ve esrarlı bir haritanın modüllerinin birleştiği bir postmodern kurgu örneği.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu