Haber

Yeşil Sol’un adayı Akyol: Türkiye’nin en büyük sorunu Tayyip Erdoğan

İZMİR – 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde HDP’nin 27 bin 500 oy aldığı Denizli’de Yeşil Sol Parti’nin seçim çalışmaları sürüyor. Kentin birçok merkezi noktasında seçim büroları açan partinin 7 kişilik milletvekili aday grubu, mahalle mahalle dolaşarak Denizli seçmeninin sorun ve taleplerini dinliyor. Yeşil Sol Parti’nin Denizli milletvekili adaylarından Diş Hekimi Dr. Şenol Akyol seçime kısa bir süre kala sorularımızı yanıtladı.

‘BU TOPLULUĞA BORÇLU OLDUĞUMA İNANIYORUM’

Neden milletvekili adayı oldunuz?

Eğitimli, aydın insanlar siyasete girmediği sürece toplum okuma yazma bilmeyen, cahil ve bencil insanlar tarafından yönetilmeye mahkumdur. Bu topluma bir borcum olduğuna inanıyorum. Halk için siyaset yaparak bu borcu ödemek istiyorum ve buna aday oldum. Platon ayrıca, “Politikayla uğraşmayacak kadar akıllı olanlar, daha aptal insanlar tarafından yönetilerek cezalandırılır” demiştir. Bin yıl önce hiçbir şey değişmedi, bunu değiştirmeye geliyoruz.

‘BÜTÜN CANLILARI DÜNYA’NIN ANA ELEMENTİ OLARAK KABUL ETTİĞİM İÇİN YEŞİL SOL’DAYIM’

Neden Yeşil Sol Parti’den aday oldunuz?

Yeşil Sol Parti’nin kurucu üyesiyim. Denizli İl Teşkilatı’nın da kurucu eş sözcüsüydüm. Yeşil Sol’dayım çünkü ekolojist, insan hakları temelli, hayvanları ve yeryüzündeki tüm canlıları yeryüzünün temel unsurları olarak gören bir siyasi yapı.

“İktidarı sandığa gömersek halkın umudu yeşerir”

14 Mayıs 2023 seçimlerine hem iktidar hem de muhalefet başka bir değer atfediyor. Sizce bu seçimi kritik yapan nedir?

Bu seçimin tarihi değeri var. Tek adam rejimi devam ederse ülkedeki karanlık tablo daha da karanlıklaşacak ve halkın seçimlerle kendi iktidarını kurma hayali artık kalmayacak. Bu gücü, şer bloğunu sandığa gömersek, halkın umutları yeşerir ve nefes alma alanı açılır.

‘TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SORUNU TAYYİP ERDOĞAN’

Size göre Türkiye’nin en değerli meseleleri neler?

Aslında Türkiye’nin en büyük sorunu Recep Tayyip Erdoğan’dır. Siyasileşen yargı sistemi, özellikle ekolojik yıkım, geri dönüşü zor olan kırsal alanların boşaltılması, tarım ve hayvancılığın yok edilmesi, eğitimin boşaltılması ve İslamcı yapılara teslim edilmesi, üniversite sayısını artırarak vasat eğitim sağlığın satılabilir bir metaya dönüştürülmesi, kadınların ikinci sınıf insan muamelesi görmesi. Sömürülen çocukların sorunları gibi saymakla bitmeyecek kadar çok sorunla karşı karşıyayız. Bu konuların analizi imkansız değildir. ‘Çözüm üçüncü yol, Yeşil Sol’ diyoruz.

‘SAĞLIK SİSTEMİ ÜZERİNDE ÇALIŞMAK İSTİYORUM’

Nasıl bir Türkiye hayal ediyorsunuz, milletvekili olursanız ilk ne yapacaksınız?

Hiçbir vatandaşımız ‘Ben aç mı kalacağım?’ diye sormadı. Telaşın olmadığı, başta eğitim, sağlık, ulaşım ve barınma olmak üzere her hizmetin kamu tarafından sağlandığı, herkesin kendi sözünü uydurabildiği, kimliğini, inancını ve cinsel yönelimini yaşayabildiği, eşit ve özgür bir ülke hayal ediyorum. annesiz ama annesiz. Seçilirsem ve Meclis’e girersem ilk yapacağım çalışma sağlık sistemi üzerine olacak. Doktor olduğum için sağlık sistemi üzerinde çalışmak istiyorum. Bugün insanımızın ne kadar sorunu olduğunu, özellikle de ekolojik çabayı analiz etmek için elimden geleni yapacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu