Haber

ABD basınından ‘Türkiye’ analizi: ‘NATO’nun ihtiyaç duyduğu baş ağrısı’

ABD merkezli Politico dergisinde Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik sürecindeki etkisi ve ittifakla ilişkileri değerlendirildi. Analiz, Türkiye’yi “NATO’nun ihtiyaç duyduğu baş ağrısı” olarak tanımlarken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in sözleri, “Türkiye birçok nedenden dolayı değerli bir NATO müttefikidir.”

‘NATO MÜTTEFİKLERİNDEN FARKLI BİR DIŞ POLİTİKA’

Ankara’nın Kiev ve Moskova yönetimleriyle ilişkilerine de değinilen incelemede şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye’nin dış politikası onu çoğu NATO müttefikinden ayırıyor. Türkiye, Rus işgalini kınadı ve Ukrayna’ya yardım sağladı, ancak Moskova’nın savaşını körükledi. O da reddetti.” Erdoğan, savaş başladığından beri düzenli telefon görüşmelerinin yanı sıra Putin ile birkaç kez yüz yüze görüştü. Hatta Batı’yı Rusya’yı kışkırtmakla suçladı.”

‘ANKARA DENGE POLİTİKASI BENİMSİYOR’

Politico’ya konuşan üst düzey bir Avrupalı ​​diplomat, “Ankara kendi çıkarlarını maksimize etmek için pragmatik bir istikrar politikası benimsemiştir.”

Dergiye konuşan bir Türk yetkili, “Bazı konularda güçlü fikir ayrılıklarımıza rağmen Rusya ile işlevsel bir iletişim kanalımız var” dedi. Adı açıklanmayan yetkili, Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasındaki esir mübadelesinde de aktif rol oynadığını sözlerine ekledi.

‘PARAMI TÜRKİYE’YE YATIRIM YAPARIM’

Eski bir NATO yetkilisi olan Jamie Shea, “Müttefiklerin çoğu izole edilmek istemiyor, ‘kötü adam’ olmak istemiyorlar, ancak Türkiye buna aldırmıyor. Bu, Türkiye’ye inanılmaz bir güç veriyor.” Ukrayna’da barış görüşmelerinin ‘şu anda pek olası olmadığını’ söyleyen Shea, şu değerlendirmeyi yaptı: “Ama ihtimal ortaya çıktığında arabulucuyu kim oynayacak? Çin mi Türkiye mi? Ben paramı Türkiye’ye yatırdım.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu