İş

Alibaba yeniden yapılanıyor, 6 iş grubuna ayrılıyor

Şirketin sahibi olduğu South China Morning Post gazetesinin haberine göre Alibaba CEO’su Daniel Cang Yong, çalışanlara yazdığı mektupta şirketin şemsiye holdingten bağımsız olarak faaliyet gösterecek 6 iş kümesine bölüneceğini duyurdu.

Buna göre, Alibaba’nın amiral gemisi e-ticaret platformları Taobao-Tmall, bulut bilişim hizmetleri sağlayıcısı Cloud Intelligence, akıllı lojistik hizmetleri sağlayıcısı Cainiao Smart Logistics, dijital iş çözümleri alanında faaliyet gösteren Global Digital Business, yerel teknoloji hizmetleri sağlayıcısı Yerel Hizmetler ve medya yer alıyor. eğlence şubesi girişimlerini içeren Dijital Medya ve Eğlence kümeleri ise bağımsız yönetilen şirketler olarak faaliyet gösterecek.

“1+6+N” formülü ile duyurulan yeni yapıda çatı holding şirketi korunuyor; 6 iş kümesi, kendi kâr ve zararlarından sorumlu, araştırma ve geliştirme, işe alma ve işten çıkarma gibi operasyonel kararlar veren bağımsız bir CEO tarafından yönetilecek. “N”, şirketin kuracağı olası yeni girişimleri ve iştirakleri ifade eder.

British Financial Times, Çin’in şimdiye kadar uyguladığı 2,8 milyar dolarlık tekel cezası nedeniyle kümelenmenin bölündüğünü öne sürdü. Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, 2018’de yönetim kurulu başkanı olarak istifa ederek şirketteki yetkilerini devretti. Ma’nın Çin hükümeti tarafından şirketten çekilmeye zorlandığı iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu