Haber

İsrail mahkemesi, Filistinli kadın gazetecinin yargılanmasını erteleyerek ev hapsini uzattı

İsrail mahkemesi, sosyal medyada “kışkırtıcı paylaşımlar” yapmakla suçladığı Filistinli gazeteci Lema Goshe’nin duruşmasını erteledi, ev hapsi ve sosyal medya kullanma yasağı cezasını uzattı.

Goşe’nin avukatı Nasır Ode yaptığı yazılı açıklamada, müvekkilinin bugün görülmesi beklenen duruşmasının 21 Mart’a ertelendiğini ve ev hapsinin devamına karar verildiğini söyledi.

30 yaşındaki Filistinli bir kadın gazeteci olan Goshe, Filistinli eski mahkumlarla çevrimiçi röportajlar yayınladığı ve işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Filistinlilerin evlerini ele geçirmeye çalışan fanatik Yahudi yerleşimcilere karşı yazdığı için 4 Eylül 2022’de Pir Jarrah Mahallesi’nde ikamet etti. Pir Jarrah Mahallesi. İsrail güçleri tarafından evinde tutuklandı.

İsrailli yetkililer ayrıca Goshe’nin telefonuna ve bilgisayarına da el koydu.

Serbest gazeteci olarak çalışan iki çocuk annesi Goşe hakkında “sosyal medya paylaşımlarıyla provokasyona tahrik” ve sözlü olarak “terör örgütleriyle irtibatlı olmak” suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

Batı Kudüs Sulh Ceza Mahkemesi, tutukluluğunu defalarca uzattığı Goşe’nin 13 Eylül 2022’de 15 bin dolar kefaletle cezaevinden tahliyesine ve tutukluluğunun ev hapsine çevrilmesine karar verirken, Goşe’nin sosyal medya kullanması da yasaklandı. .

Gazetecileri Savunma Komitesi (CPJ), İsrail güçlerinin 2022’de El Cezire muhabiri Sevecen Ebu Akile ve gazeteci Gufran Verasine’nin öldürülmesi de dahil olmak üzere Filistinli gazetecilere karşı 500’den fazla ihlal gerçekleştirdiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu