Haber

Kılıçdaroğlu: “Dünyanın en aşağılık insanları uyuşturucu kaçakçılarıdır”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Saray Türkiye’ye karşı Türkiye’nin yeni vizyonunu açıkladık. Bunun için 70 kişilik bir Türkiye ekibi 7/24 çalışacak ve dünyanın en iyileriyle çalışacak.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve 2021 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu’na ilişkin TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 88. yılını kutladı. Daha fazla kadın milletvekili istediğini söyledi.

Bütçenin ülke ekonomisi açısından en temel kanun olduğunu ve bütçe teklifinin yasalaşması için anayasada özel bir usul olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, daha önce de bakanlar kurulunun bütçeyi TBMM’ye gönderdiğini söyledi. ardından başbakan Meclis’e gelerek her türlü eleştiriye karşı bütçesini savundu. Hükümetin bütçe için Meclis’e bile gelmediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Mehmet Uçum’un “Bu tek adam hükümetidir” dediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Tek adam hükümetiyse meclise gelir, gururla arkasında durur. Kendi bütçesi olsun, bütçesini savunsun. Randevu ile meclise gelenler, oy kullanmayanlar bu kürsüye gelecekler. “Bizden oy istemek kadar saçma bir şey yok. Sayın Cumhurbaşkanı gelip ‘Bütçem bu, bunu yapacağım’ diyecek ve bütçesinin arkasında duracak. Bütçesinin arkasında hükümet yok. Atamalar bütçeyi bize sunmak için buraya geldiler.” eleştirisini yaptı.

Bakanların çoğunun atandığını belirten Kılıçdaroğlu, “Talimatsız hiçbir bakan parmağını kıpırdatamaz. Çünkü hiçbirinin yetkisi yok. Yangını söndürmeye gidiyorlar, ‘Yangını söndürmeye başladık’ diyorlar. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla.’ Talimat gelmezse yangını söndürmeyecek misiniz dedi.

Bir ülkenin geleceği için bütçenin çok önemli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Paranın nereye harcandığını bilmiyoruz. Buraya para harcama iradesi gelmeyince hangi bütçeyi konuşacağız? Buraya geldiler. ‘Bütçe’ diye burada konuşuyorlar ama sokağa çıkın tam tersi tablo.. “Sarayda oturan, halkın ortasına inmeyen, işin aslını bilemez. insanların kederi. İkili bir yapı ortaya çıktı: bir halk, bir saray. Seçilmiş bir Cumhurbaşkanının meclise gelip kendi bütçesini savunmaması her şeyden önce meclise saygısızlıktır.” ifadelerini kullandı.

Bakanlar, “seçilmekten” çok “atandıkları” için “Meclis’i takmazlar”; 29 Kasım itibarıyla bakanlar tarafından yanıtlanmayan soru sayısının 701 olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, tüm milletvekillerinin bu duruma itiraz etmesi gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u eleştirirken kullandığı “Cumhurbaşkanı diyemez. Çünkü lideri cumhurbaşkanı yapan aynı iradedir” sözleri üzerine AK Parti’li bazı milletvekilleri, “Cumhurbaşkanı’nı seçtik” diye bağırdı.

AK Parti saflarına dönen Kılıçdaroğlu, “Nasıl seçildiğinizi çok iyi biliyorum, nasıl milletvekili seçildiğinizi de çok iyi biliyorum” yanıtını veren AK Parti milletvekillerine, “Ağlamayın” yanıtını verdi. ona tepki gösterdi.

“Ronaldo ve Messi Türkiye için oynayacak”

TBMM’de onaylanan bütçenin kanuna uygun olarak harcandığını hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu, Sayıştay’ın 315 kamu kurumunun faaliyet raporlarını kontrol ettiğini ancak 17 kurumun faaliyet raporlarının hiç yayınlanmadığını söyledi.

Kamu-Özel İşbirliği projelerini eleştiren Kılıçdaroğlu, “Dolar garantisi veriyorsunuz, euro garantisi veriyorsunuz, dolar garantisi verince Amerika’daki enflasyonu bu milletin sırtına koyuyorsunuz. Almanya’daki enflasyonu sırtınıza alıyorsunuz. Euro garantisi verince bu milletin.’Dünyada enflasyon var’ diyorlar.Dünyada enflasyon var ama siz o enflasyonu getirip milletimizin sırtına yıkıyorsunuz.” dedi.

Devlet harcamalarının nasıl yapıldığını bilmeleri gerektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Devletin temeli hukuk unsurlarına yani kesinlik üzerine kuruludur. Makul olmanın üç kuralı vardır; hukuk normları açık olmalıdır, bilinmelidir. , öngörülebilir olmalıdır.Başkanlık ve İdari İşler Başkanlığı Devlet İhale Kanunu.Bunlar Geçim Kanununa tabi değildir, Taşıt Kanununa tabi değildir, Toplu Konut Kanununa tabi değildir,Kamu İhale Kanununa tabi değildir, Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa tabi değil, hiçbirine tabi değil. , yetki verdik, parayı nasıl harcıyorlar?’ Efendim yönetmelik var.’ Siz hiç Resmi Gazete’de bir yönetmelik gördünüz mü? Görmediniz.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’de “sarayda oturanlar ve saray dışında yaşayanlar” şeklinde ikili bir yapı olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, bir yanda beşli çeteler, petrolde bir eli olanlar ve Bir eli balda, diğer yanda milyonlarca yoksul ve aç insan günlük bir yaşam mücadelesi veriyor. Yaşadığı yerde bir Türkiye olduğunu savundu.

“Türkiye’nin bu saray Türkiye’sine karşı başka bir vizyonunu açıkladık. Bunun için 70 kişilik bir ekip 7/24 çalışacak ve dünyanın en iyileriyle çalışacak.” Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sanki bir futbol liginde anlatayım, hani Dünya Kupası var. Ronaldo ve Messi Türkiye için oynayacaklar ve birinci Türkiye’nin ikinci Türkiye yardım programını yırtıp atacaklar. Dijital teknoloji, yapay zeka, makine öğrenmesi, Türkiye’de finansal teknolojiler ve yeşil enerji.Herkes daha iyi bir yaşam, daha iyi bir düzen için çalışacak.Çocuklara yeni Türkiye hayalini yaşatacağız.Türkiye’yi yeni bir anlayışla ve siyasetin üzerinde meziyetlerle büyüteceğiz.Siyasiler var, siyasetçiler var. Türkiye takımında siyaset üstü insanlar var Daron Acemoğlu, Hakan Kara, Jeremy Rifkin, Refet Gürkaynak, Hacer Foggo var, uzmanlarımız ve bilim adamlarımız… İşte onların hor gördükleri, hor gördükleri, vergilerini ve en temel haklarını gasp ettikleri o ikinci Türkiye. , kurdukları bu saray Türkiye’yi yenecek ve daha net göreceksiniz, daha açık söyleyeyim, hak gelecek, batıl yok olacak.”

“Hepsinden hesap soracağız”

Kılıçdaroğlu, dünyanın en aşağılık insanlarının uyuşturucu kaçakçıları olduğunu ve uyuşturucunun insan onurunu öldürdüğünü söyledi.

“Türkiye’de uyuşturucu baronlarının ortalıkta dolaştığını” iddia eden Kılıçdaroğlu, “Yapılan yasal düzenlemelerle uyuşturucu baronlarının paralarının ülkeye kaçırıldığını” iddia etti.

“Uyuşturucuyu, uyuşturucu baronunu ve bu pisliğin önünü açan herkesi yazdık, hesabını soracağız, kimse merak etmesin.” Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Dört soru soruyorum: Aranızda yiğit biri varsa kürsüye çıkıp ‘Kılıçdaroğlu bu soruları sordu, İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşülürken bana cevap verin’ der. Süleyman Soylu’nun ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu’ dediği operasyonda herkes nasıl serbest kaldı, ne oldu, Soylu’nun oğlunun iddianamedeki sanıkla ne alakası var? Şube, sanıklara Soylu’nun oğlunun arabasını kiraladı Soylu’nun ‘Türkiye’den gönderdik’ dediği Sırbistan’daki uyuşturucu çetesinin başı İstanbul’un göbeğinde özel hayat kurarak uyuşturucu faaliyetlerini İstanbul’dan nasıl yürüttü? Kolombiya’da ele geçirilen 5 ton kokainin gerçek sahibi kim? Mustafa Çalışkan cesur bir Polis Şefidir. Mustafa Çalışkan’ın nesi var? FETÖ ve uyuşturucu ile çalışan bu kişiyi neden bu konuma getiriyorsunuz?”

(sürecek)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu