Teknoloji

Mozilla ve Google, iOS 17 için yeni web tarayıcıları hazırlamaya başladı

App Store’un açılışından bu yana, geliştirilen ve iOS uygulama mağazasına gönderilen web tarayıcıları, Apple’ın WebKit motorunu kullanmak zorundadır. Pek çok tarayıcı geliştiricisinin masaüstü sürümlerinde kendi motorlarını kullandığı ortaya çıktı: Mozilla’nın Gecko’su veya Google’ın Blink’i gibi…

Elmalar iOS platformuüzerindeki kontrolünü gevşetmek istediği haberleriyle MozillaVe Google Bu kısıtlamaların kaldırılacağına dair umutların olduğu görülüyor. Zira her iki şirketin de mevcut tarayıcı uygulamalarının kendi motorları ile geliştirdikleri yeni versiyonları üzerinde çalışmaya başladıkları aktarılıyor.

Mozilla’nın konuyla ilgili söylediği şu: “Apple’ın iOS uygulama mağazası politikalarına uyuyoruz ve bu politikalar değişirse iOS’taki Gecko tabanlı tarayıcıların karşılaşacağı teknik zorlukları anlamak için bazı keşif çalışmaları yapıyoruz. İnsanların, altta yatan motoru seçme fırsatı da dahil olmak üzere, istedikleri tarayıcıyı kullanmaya özgürce karar verebilecekleri günler gelecek. Umut ediyoruz.”

3. taraf uygulama mağazalarına izin verecek değişikliğin ve daha önce uygulanan bazı iOS uygulama gereksinimlerinin kaldırılmasının bu yılın sonlarına doğru gerçekleşeceğini söylemek doğru olur. iOS 17gelebileceğini düşünerek hem Mozilla hem de Google‘s bu sıralarda bir çıkış tarihi üzerinde çalışıyor olabilir.

Bu değişikliğin gerçekleşmesi halinde Microsoft’un Edge’in yeni bir sürümünü geliştirip geliştirmeyeceği konusunda şu an için bir bilgi yok.

develiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu