Haber

Trabzon’da depremzedeler için kışlık kıyafet seferberliği

Trabzon’da depremzedeler için kışlık kıyafet seferberliği

Trabzonlular, dokudukları kışlık kıyafetleri depremzedelere ulaştırmak için seferber oldu.

TRABZON – Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle enkaz sahalarında ihtiyaç duyulan ürünleri Türkiye’nin farklı noktalarından ulaştırmaya çalışırken, Trabzon’da bu anlamda hummalı bir çalışma sürüyor.

Trabzonlular, dokudukları kışlık kıyafetleri depremzedelere ulaştırmak için seferber oldu. Ortahisar Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle Birlik Kadın Kooperatifi, depremzedeler için dokuma atölyelerini açıyor, çoğunluğu gönüllüler ve usta öğreticiler kışlık giysiler dokuyor.

Birlik Kadın Kooperatifi Lideri Zeynep Bala, depremzedeler için kışlık eserler hazırlamak üzere herkesin tek bir davetle bir araya geldiğini belirterek, “Ortahisar Halk Eğitim Merkezi ile birlikte üreten tüm arkadaşlarımızdan Allah razı olsun. Altına koyuyoruz, onlar için üretiyoruz. İhtiyaç duydukları tüm dokuma işlerini üretmeye çalışıyoruz.Özellikle çocuklar için pijama,polyaf,etek,namaz elbisesi,atkı,bere dikiyoruz.Kardeşlerimiz için açtık.Kooperatifimiz gönüllülerden ve Ortahisarlı usta öğreticilerimizden oluşuyor. .Şu anda kooperatifte 25 kişi var 55 kişiyi lojmanlara bir kısmını da Ortahisar Halk Eğitim Merkezi’nin kendi kurslarına gönderdik.Aldığımız kumaşları burada öğrencilerimizle birlikte kesiyoruz, giyim kursunda öğretmenlerimize veriyoruz, onlar onları kesip kendi kurslarını aktif hale getiriyorlar. Bazı atölyeler bize kapılarını açtı, biz de onlarla birlikte üretiyoruz” dedi.

“Kışlık eserler üretiyoruz”

Tamamen kışlık ürünler ürettiklerini ifade eden Bala, “Tamamen kışlık ürünler üretiyoruz, hepsi polar, sıcak tutabilen kalın kumaş türleri. Oradaki insanların bu çalışmalara çok ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Allah razı olsun Trabzonlular.” Tamamen ayağa kalktı, herkes sorumluluğu üzerine aldı.Evde dikiş dikiyoruz.Bizde de yapabilen kadınlarımız var. Bize bu kumaşları sağlayan hayırsever bacılarımız var. Konutlarda dokuma ve dikiş aynı anda yapılıyor” dedi.

Depremzedeler için dikiş diktiklerini belirten gönüllülerden Elanur Kurutçu, “Çocuklar için polar takım dikiyorum. Depremzedelerimiz için dikiyoruz.” Nurşen Bektaş, “Diktiklerimiz depremzedelerimize gidecek.

Şeyda Sivrikaya ise “Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Hepimiz seferberiz. Eşofman dikiyorum. Bir katkımız olsun” dedi.

yumurtalikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu