Haber

Sinoplu çiftçiler çeltik fiyatlarındaki artışa dikkat çekti

MUSTAFA USTASI

Sinoplu pirinç üreticisi Seyfettin Başoğlu, “Şimdi 300 liraya aldığım ilaca 900 lira diyorlar. 600 liralık zam var. Henüz ilaçlama yapmadık. Ne kadar zam yapıldığını bilmiyoruz. Bu yıl pirinç 16-17 lira olursa çiftçi sıkıntı çekmez.” Yapımcı Birol Güler, ” çeltik 20 lirayı geçerse kaybetmeyiz. Hiçbir çiftçi zarar görmeyecek” dedi.

SinopTürkiye’de çeltik üretimi yapan çiftçiler, bu yıl yağışlar nedeniyle çeltik ekimine geç kaldıklarını belirtti. çeltikekici Seyfettin Başoğlu şunları söyledi:

“5 YILDIR AYNI FİYATA SATTIĞIMI BİLİYORUM”

“Şu anda çeltik ekmemiz gerekiyordu ama henüz ekmedik. 10 gün daha ekemeyeceğiz. Hava yağışlı olduğu için tarlada çalışamıyoruz. Tarlada çalışamıyoruz çünkü toprak ıslak.Tohumları peş peşe aldık ilacı peş peşe aldık.300TL aldığım ilaca şimdi 900TL 600TL zam diyorlar.Tabi daha ilaç almadık. Ne kadar zam almışlar bilmiyorum.Çeltik bu sene 16.17 lira olsa çiftçi ziyan etmez ama aynı fiyata giderse ziyan olur.Pirinç işi belli değil. Biliyorum çeltiği 5 senedir aynı fiyata sattım 5 sene üst üste 14’e çıktı yarın ne olur bilemiyoruz.Ürünü piyasaya sürmeyince bir şey diyemeyiz. fiyat açıklanmadı.”

“PİRİNÇ 20 LİRADAN FAZLA OLURSA ZARAR VEREMİYORUZ”

Pirinç ekici Birol Güler, “Havalar yeni ısınmaya başladı. Pirinç ekimi yeni başlıyor. Geçen sene 24 Mayıs’ta tohum ekmiştim ama bu sene tarlaları hazırlıyoruz. Çalışmalar gece gündüz devam ediyor. Gecelik. Tohum şu anda 30 33 lira. Bu fiyata çeltik 20 lirayı geçerse biz israf etmeyiz. Hiçbir çiftçi israf etmez” dedi.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu