Ekonomi

Xi’den Çin Merkez Bankası’na sürpriz ziyaret

Bloomberg’den bazı kaynaklara göre Xi ve Başbakan Yardımcısı He Lifeng, diğer hükümet yetkilileriyle birlikte Salı günü Çin Merkez Bankası ve Devlet Döviz İdaresi’ni ziyaret etti. Kaynaklar, Başbakan Yardımcısının da ülkenin varlık fonunu ziyaret ettiğini bildirdi.

Ziyaretin detayları henüz net olmasa da yatırımcılar Xi’nin hamlelerini potansiyel bir siyasi sinyal olarak yakından izliyor.

Resmi kayıtlara göre, Mao Zedong’dan bu yana en güçlü Çin cumhurbaşkanı olarak görülen Xi Jinping, başkanlığı döneminde daha önce Çin Merkez Bankası’nı hiç ziyaret etmemişti. Ziyaret aynı zamanda Çin Komünist Partisinin finans sektörü üzerindeki “merkezi ve birleşik liderlik” söylemini de destekledi. Daha önce Çin Merkez Bankası’na başbakan ve başbakan yardımcısı düzeyinde ziyaretler yapılmıştı.

Çin hükümeti yakın zamanda büyümeyi artırmak ve piyasaları istikrara kavuşturmak için bazı önlemler açıkladı. Çin liderinin ABD ile dalgalanan ilişkiler ve bakanlık değişiklikleri nedeniyle ekonomiye gerektiği kadar odaklanmadığı yönünde yorumlar yapıldı.

Bir kaynak, Xi’nin döviz piyasası düzenleyicisine yaptığı ziyarette Çin’in 3 trilyon dolarlık rezervleri hakkında bilgi aldığını belirtti. Önümüzdeki hafta hükümet yetkililerinin, riskleri azaltmak ve orta vadeli öncelikleri belirlemek için düzenleyici kurumlar ve bankacılarla kapalı kapılar ardında bir mali politika toplantısı yapması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu