Haber

Yunanistan’da geçici hükümet dönemi: Yeni başbakan atandı

Yunanistan’da 21 Mayıs’ta yapılan parlamento seçimlerinde partiler tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu elde edemedi. Yeni Demokrasi Partisi, SYRIZA ve PASOK-KINAL ittifakı hükümeti kurmayı reddederken, Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou yeni seçimlere kadar ülkeyi yönetmesi için başbakanı atadı.

Sakelaropulu, 21 Mayıs günü sabah saatlerinde yapılan genel seçimlerin ardından hükümetin kurulamaması konusunda parti liderleriyle bir araya geldi. Yarım saatlik görüşmenin ardından Sakellaropoulou, Sayıştay Başkanı Ioannis Sarmas’ı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul ederek hükümeti kurma görevini verdi. Sarmas, Anayasa’nın 37. Maddesi uyarınca yeni seçimler yapmak için geçici bir hükümet kurmakla görevlendirildi.

Yunanistan’ın 25 Haziran’da yeniden sandık başına gitmesi planlanıyor. Komşu ülkedeki yeni parlamento önümüzdeki günlerde yemin ederek yeni cumhurbaşkanı ve yardımcılarını belirleyecek. Bir süre sonra parlamento feshedilecek.

SARMAS KİMDİR?

1957 yılında Kos’ta dünyaya gelen 66 yaşındaki Ioannis Sarmas, evli ve 33 ve 34 yaşlarında iki çocuğu var.

1979 yılında Atina Ulusal ve Kapodistrian Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden birincilikle mezun olan Sarmaz, Fransız Hükümeti ve Devlet Burs Vakfı bursları ile yüksek lisans eğitimine devam etti ve Paris’te Ceza Hukuku (1980-1981), Kamu Hukuku (1982-1983) okudu. 2.Üniversite. ve Kamu Maliyesi alanında yüksek lisans diploması (DEA) (1983-1985). Medeni haklar hukuku alanında doktora tezini Paris II Üniversitesi’nde (1981-1985) aldı.

Sarmas, 1987 yılında Danıştay üyeliğine seçildi ve altı yıl sonra (1993) halen Sayıştay üyeliğine atandı. Ayrıca, Kasım 2019’da, yenilenemeyen dört yıllık bir süre için ve önümüzdeki Kasım ayında sona erecek olan Yüksek Mali Mahkeme Başkanlığı görevini de üstlendi.

Sarmas, Başbakanlık görevinin ardından Sayıştay Başkanı olarak görevine devam edecek ve yaş sınırı nedeniyle değil, dört yıllık görev süresinin tamamlanması nedeniyle Kasım 2023’te yargıdan emekli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu